Thornton-le-Dale show goers enjoyed an excellent day with record entries in all classes.
Show chairman Martin Blythe said the standards across all sections had been very high, particularly in the sheep and fur and feather classes.
"The number of entries was absolutely excellent and next year we may be forced to limit the number of sheep entries due to the space available," he said.
"The goat section was the best at any show in Ryedale and the tent produce was really impressive."
Martin said the feedback on the day's entertainment had been very positive, with displays in the main ring including The Devil's Horsemen, Jamie Squibb and fire stunts by Joseph Peace.
>>28 pictures from the Thornton-le-Dale show<<
THORNTON LE DALE SHOW- LIST OF PERPETUAL TROPHIES
HORSES
The Society’s Trophy for Best Turnout Local Children’s Class: S Potter
The Mousie Memorial Trophy for Working pony, not exceeding 13.2 hh, rider to be 14 or under: W Brown
E J Vardon Challenge Cup for Working Pony: W Scott,
The R Fletcher Trophy for Hunter, 16 h.h. and over: J Thurloe
The Jack Turnbull Memorial Trophy for Hunter under 16 hh: M Arche
The Hilda Wharton Trophy for Champion Ridden Hunter: J Thurloe
The Frank Avison Memorial Trophy for Brood Mare with Foal at Foot: A Hodgson
Frank Cundall Memorial Trophy for 2 or 3 Year Old Hunter: Crowe & Dixon
Peter Sykes Memorial Trophy for Pony Brood Mare: Crowe & Dixon.
John Credland Memorial Trophy for Pony: Crowe & Dixon.
Paddisons of Pickering Trophy for Pony Yearling: J Aldred
Silver Jubilee Trophy for Pony 2 or 3 Year Old: J Aldred
The Society’s Challenge Trophy for Champion Hunter/Pony: J Aldred & J Crossley
The Jade Neal Trophy for Mountain & Moorland Pony, any age, to be ridden on a lead rein by a child
8 years or under: Sally Potter
The Whisperdales Cup for Mountain & Moorland 4 years and older (small breeds): Sally Potter
The Moonstruck Native Pony Trophy for the Champion Pony from classes 17 & 18: S J Gospel
Hawsker Stud Trophy for the Best Miniature Yearling:H Bird
Hawsker Stud Cup for the Best Miniature Shetland: Crowe & Dixon.
Challenge Cup for Shetland Pony: J Farrow
Challenge Cup for Heavy Horse/Brood Mare with Foal: Sally Douglas
Memorial Trophy for Ridden Pony not exceeding 12.2hh shown on a lead rein. Rider 8yrs, or under: J Gwilliam
The John White Memorial Trophy for Pony exceeding 13.2 hh and not exceeding 14.2 hh. Rider 16yrs or under: A Mason
The Stan Cockerill Memorial Trophy for veteran ponies not exceeding 15hh: A Beckett
Colin Chaloner Trophy for Champion Ridden Pony: A Mason
Ashley Burgess Challenge Trophy for Best Private Horse-Drawn Turnout: S M Mills
The Henry Burnside Memorial Trophy for Best Tradesmans’s Horse-Drawn Turnout: W Mason
The Hall Hotel Challenge Trophy for Fancy Dress on Horseback: LThompson
RARE AND MINORITY BREEDS
The Society’s Challenge Trophy for Best Sheep in Show: J Smith,
The Society’s Champion Dexter Trophy for the best Dexter in Show:A Dexter
CATTLE
The BOCM Pauls Tankard for Best Handler: R Vance,
The Cargill Trophy for the Champion Dairy Calf: I Mackley
The Renault Agriculture Trophy for the Best Pedigree Beef Animal: R T Ward
The George Woodhead Memorial Trophy for Best Butchers Bullock:A Scarborough
Ruston Parva Challenge Trophy for Best Pair of Matching Butchers Beasts: A Scarborough
The Society’s 1956 Challenge Trophy for Beef Champion: G C Brown
Harry Wilkinson Memorial Trophy for Champion Beef Calf: I Mackley
SHEEP
B.Glaves Trophy for Leicester Sheep: B W Glaves
Burgess Feeds Challenge Trophy for Texel Sheep: M C Collins
The Society’s Silver Challenge Trophy for Suffolk Sheep: A Tooze,
The Ernest Lunn Trophy for the Champion Suffolk Gimmer Shearling (Non MV Accredited): A Tooze
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Best Pen of Crossbred Sheep: S Warriner
GRP & CB Hill Trophy for Best Pen of Butcher’s Lambs: S Kirby
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Scot Sheep:P Turnbull
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Swaledale Sheep: Breck House Enterprises Ltd
The James & Dianne Stenton Cup for Single Mule Gimmer Lamb: I D Watson
R.A, Robinson Challenge Cup for Jacob Sheep: J R Atkinson
A. Croft Remembrance Trophy for Best Sheep in Show: A Tooze
The F J Pashby Memorial Trophy for Best Young Handler:S Jacklin-Leng
The Society’s Millennium Bowl 2014 Sheep:A Tooze.
GOATS
Allerston Trophy for Champion Goat: M Boocock
Ellerburn Trophy for Best Kid: T Freeman-Grenville
Ice Lager Shield for Best Goatling: S Nicholson
SHEEP DOG TRIAL
The Society’s Challenge Trophy to the Trials Winner: R Watson
The R.A. Sutcliffe “Hard Luck” Trophy: L Jones
Norman Darrell Memorial Trophy for Best Outrun, Lift and Fetch: B Swindbank
Thornton Dale Estate Trophy for Dog or Bitch in Best Condition: B Swindbank
VINTAGE TRACTORS
The Society’s Trophy for the Best Tractor in Show: J Martinson
The Brian Turnbull Challenge Cup for the Best Classic Tractor 1960 onwards - restored condition: A Yeoman & Son
EXEMPTION DOG SHOW
Peppaz Cup for Best Puppy: L Hodgson
Leaburn Cup for Gun Dog:M Widdowson
The Patanavac Award for Best Spaniel in Show:J Blackham
Pickprospect Labrador Shield for Best Labrador Retriever: C Varley
Thornton Dale Fisheries Trophy for Best Labrador Bitch:P McMillan
Brewster Memorial Trophy for Veteran Dog:C Lloyd
Cairn Millennium Cup for a dog also entered in an Obedience Class: P Sanders
C J Stather Memorial Cup for a dog which has not won a 1st prize: D Barnes
Charlie Wheldon Memorial Cup for Best Rescue Dog: A Wheldon
FUR AND FEATHER
S Hill Memorial Trophy for Best Rabbit in Show: V Carmichael
John Clubley Trophy for Best Cavy in Show: A Belgian
Best Bantam in Show: R Cornforth
JC Gray Silver Spoon for Racing Homer Challenge: Dixon & Dodgson
Derwent Joinery Cup for Best Modena: P Richardson
JC Gray Silver Spoon for Faced Fancy Challenge: V & P Cox
N Dunwell Cup for Faced Fancy Challenge: V & P Cox
M.K.M. Building Supplies Cup for Best Juvenile A.V. Pigeon: J Knaggs
The Barnes Cup for Childrens Exhibits: H Collinson
DAIRY PRODUCE
E D Stothard Challenge Trophy: C Milledge
Jocelyn Sarah Warriner Memorial Trophy: G Davison
Jayne Coyle Memorial Trophy: G Davison
HANDICRAFTS
The Betty Smith Trophy for baby’s knitted matinee coat: C Warwick
The W I Trophy for most points: S Frusher
Sheila Rhodes Lucas Silver Jubilee Trophy: S Palmer,
Mary Coultate Memorial Trophy: S Frusher
The Ryelands Rose Bowl presented for Best Article of Patchwork or Quilting: J Smith
FRUIT LIQUEUR
The Spendlow Trophy for Best Fruit Liqueur: L Clifford
FARM PRODUCE
G A Pearson Memorial Cup: C Mudd
CHILDRENS OPEN SECTION
The Society’s Trophy for Art and Craft: B Peckitt,
The Topham Trophy for Childrens Flowers: I Cooke
The Katie Jackson Memorial Trophy for Art and Craft: LDixon
The Barnes Cup for Flower Arrangement: M Vance
The Barnes Cup for Childrens Art: M Graham.
HORTICULTURE
The C Kirby Memorial Trophy for best example from one vegetable and one flower in Local Section: M Robinson
Bernard Grayson Challenge Trophy for Amateur Section: K Bielby
Mary Hoooke Memorial Trophy for Flower Arrangement: A Wheldon
Elsie Turnbull Memorial Trophy for Flower Arrangement: K M Bell
The Fulton Challenge Trophy for Garden Flowers: G Skaife
George Hodgson Memorial Trophy for Roses: L Mills
W Croft Challenge Cup for Gladiolli: C Skaife,
Arthur Bolton Rose Bowl for Amateur Flowers: M Robinson
The Don Lickes Memorial Trophy for Dahlias: M Robinson
Joey Barnes Trophy for Amateur Flowers: M Robinson, Ebberston
I G & M Hooke Trophy for Best Single Rose (Open Classes): S Frusher
The Society’s 1953 Coronation Challenge Trophy (Overall Garden Produce - Open Classes): A W Hall
The Society’s Challenge Trophy (Overall Flowers - Open Classes): G Shipley
The Society’s Trophy for Dahlias Open Class: G Shipley
SPORTS
The Benjamin Jackson Trophy for the winner of the Boy’s Race (12 and 13 years old): S Wilcock
The Tim Fletcher Memorial Shield to the winner of the Ladies Egg and Spoon Race:J Swiers
The Pickering Cup to the winner of the Men’s 440 yds Race: L Balderson
EVENING EVENTS
The P K Wrightson Challenge Cup for Showjumping. Ponies not exceeding 13.2 h.h.: M Thompson
The Clive Branfoot Challenge Trophy for Showjumping. Ponies not exceeding 12.2 h.h: M Thompson
FERRETS
G Kendall Shield for Champion Ferret: M Welford
V Colegate Cup for best Kit in Show: M Welford
THORNTON LE DALE SHOW CATTLE SECTION
Calves - Any Breed
Calf under 6 months of age, shown by handler 11 years of age or under: R Vance
Calf under 6 months of age, shown by handler aged 12 to 16 years of age: E P Mackley
Pedigree Beef Cattle - Any Breed
Cow or Heifer in Calf, or with Calf at Foot: M Donaldson
Maiden Heifer, age taken into consideration: N C Brown
Young Breeding Bull, age taken into consideration: R T Ward & Ms J Smith
Group of three animals shown in previous classes owned by the same exhibitor: N C Brown
Beef Cattle
Butchers Bullock any breed, any weight: A Scarborough
Pair of matching Butchers Beasts: A Scarborough
Butchers Heifer any breed, any weight: E P Mackley
SHEEP SECTION
English Long Wool Leicester Sheep
Shearling or aged Ram: B J & D J Glaves & Son
Ram Lamb: B J & D J Glaves & Son
Ewe having reared Lambs this year: B W & D J Glaves & Son
Gimmer Shearling: C Mudd
Gimmer Lamb:B J & D J Glaves & Son
Group of 3 Leicester Sheep, 1 male and 2 females: S & A Glover;
Blue Faced Leicester Sheep
Shearling or Aged Ram: J Stendon
Ram Lamb: Breck House Enterprises Ltd
Ewe having reared Lambs this year: J Stenton
Gimmer Shearling: J Stenton
Gimmer Lamb: J Stento
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: J Stenton
Suffolk Sheep
Shearing or Aged Ram: D Aconley;
Ram Lamb: D Aconley
Ewe having reared Lambs this year: D Aconley
Gimmer Shearling: A Tooze
Gimmer Lamb: B W & D J Glaves & Son
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: D Aconley
Texel Sheep
Shearling or Aged Ram: W Watson
Ram Lamb: J & R M Lucas
Ewe having reared Lambs this Year: W Watson
Gimmer Shearling: W Watson
Gimmer Lamb: M C Collins
Group of 3 sheep, 1 male and 2 females: W Watson
Shearling or Aged Lamb: S Kirby
Ram Lamb: S Kirby
Ewe having reared Lambs this Year: S Kirby
Gimmer Shearling: S Kirby;
Gimmer Lamb: S Kirby
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: S kirby
Cross-Bred Breeding Sheep
Pen of 2 Cross Ewes: S Warriner
Pen of 2 Cross Gimmer Shearlings: S Warriner
Pen of 2 Cross-Bred Gimmer Lambs for Breeding Purposes: S Warriner
Butcher’s Lambs
Pen of 2 Cross-Bred Lambs for butchering purposes (untrimmed) : S Kirby;
Pen of 2 Lambs for butchering purposes, not more than 45 kilos liveweight each: W H Barker;
Pen of 2 Butcher’s Lambs by a Texel Ram: M & B Allen
Pen of 2 Butcher’s Lambs by a Suffolk Ram:1M & B Allen;
Scottish Blackface Sheep
Aged Ram: P Carter
Shearling Ram: P Turnbull
Ram Lamb: P Turnbull
Ewe having reared Lambs this year: P Turnbull
Gimmer Shearling: P Turnbull
Gimmer Lamb: P Carter
Group of 4 Sheep, to consist of Shearling or Aged Ram, Ram Lamb, Gimmer Shearling or Ewe and Gimmer Lamb: P Turnbull
Swaledale Sheep
Aged Ram: A & L Fawbert
Shearling Ram: Breck House Enterprises Ltd
Ram Lamb: W Hanson
Ewe having reared Lambs this Year: Breck House Enterprises Ltd
Gimmer Shearling: Breck house Enterprises Ltd
Gimmer Lamb: A & L Fawbert
Group of 4 Sheep, to consist of Shearling or Aged Ram, Ram Lamb, Gimmer Shearling or Ewe and Gimmer Lamb: Breck House Enterprises Ltd
Mule Sheep
Single Mule Gimmer Lamb: I D Watson
Pair of Mule Gimmer Lambs: I D Watson
Single Mule Gimmer Shearling: M & B Allen
Single Mule Ewe, having reared Lambs this Year: M & B Allen.
Jacob Sheep
Aged Ram: J T & P A Black
Shearling Ram: P & K Metcalfe
Ewe Lamb born this year: D Brooke
Ewe having reared Lambs this Year: J Atkinson
Gimmer Shearling: J T & P A Black
Gimmer Lamb born this year: J T & P A Black
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: J Atkinson
Any other Pedigree Native Breed
Shearling or Aged Ram: B J & D J Glaves & Son
Ram Lamb: Miss C L Guy
Ewe having reared Lambs this Year: Miss C L Guy;
Shearling Ewe: B J & D J Glaves & Son
Gimmer Lamb: Miss C L Guy;
Group of 3 sheep of any one breed of the above classes: B J & D J Glaves & Son
Charollais Sheep
Shearling or Aged Ram: T & J Hunter
Ram Lamb: 1T & J Hunter
Ewe, having reared lambs this year: C Doughety
Shearling Ewe: C Dougherty.
Gimmer Lamb: C Dougherty
Group of 3 Sheep, 1 Male and 2 Female: T & J Hunter
Any Other Continental Breed
Shearling or Aged Ram: T & J Hunter
Ram Lamb: B & M Watkisnon;
Ewe, having reared lambs this year: M Clough
Gimmer Shearling: T & J Hunter
Gimmer Lamb: T & J Hunter
Group of 3 Sheep, 1 Male and 2 Females: T & J Hunter
RARE AND MINORITY BREEDS
Cattle
Any Cattle qualifying as a Rare or Minority Breed: J D Botham
Sheep
Primitive Male: R & J Hawkhead
Primitive Female Gimmer Lamb: L Arrowsmith
Primitive Female Shearling or Older Ewe: Mr & Mrs R Lacy
Non Primitive Male: C Peirson
Non Primitive Female Gimmer Lamb: D Coupland
Non Primitive Female Shearling or Older Ewe: J Smith
Dexter Cattle
Heifer or Cow in milk: A Dexter
Bull or Heifer Calf up to 12 months old: D & A Ingleson
Heifer 12 months to Calving: A Gates
WORKING SHEEPDOGS
Rough Haired dog or bitch: E Gautier
Smooth Haired dog or bitch: B Swinbank
Sheepdog Trial: R Watson
HORSE SECTION
Working Ponies and Ridden Hunters
Pony, not exceeding 15 hh, rider to be 16 years or under: A Potter, Allerston
Working Pony, not exceeding 13.2 hh, rider to be 14 years or under: James & Kathleen Binks
Working Pony, exceeding 13.2 hh, and not exceeding 14.2 hh, rider to be 16 years or under: W Scott
Hunter, 16 hh and over to be ridden in the ring: J Thurloe
Hunter, under 16 hh, to be ridden in the ring: J Macauley
Coloured Horse to be ridden in ring: J Moore;
Hunter and Pony Breeding
Hunter Brood Mare with Foal at Foot: A V Hodgson
Hunter Foal: A V Hodgson
Hunter Yearling: Mr B Gibbons and Mr & Mrs Grubb
2 or 3 Year Old Hunter: Mr & Mrs M Grubb
Coloured Horse, to be shown in hand: E Whitehead
Brood Mare, 14.2 hh, or under with Foal at Foot: Crowe & Dixon.
Foal, Produce of mare 14.2 hh or under: Crowe & Dixon.
Pony Yearling, produce of a mare, 14.2 hh or under: J Aldred & J Crossley
2 or 3 Year Old Pony, produce of a mare, 14.2hh or under: J Aldred & J Crossley
Mountain and Moorland
Shetland Pony, to be shown in hand: J Walker
Dartmoor and Exmoor ponies, any age, to be shown in hand: A Green
Welsh A Pony, to be shown in hand: M Smith
Welsh B Pony, to be shown in hand: T Neal
Welsh C & D Ponies, to be shown in hand: S J Gospel
Large breeds (Connemara, Highland, Fell, New Forest, Dales), to be shown in hand: S J Gospel
Mountain and Moorland Pony, any age, to be ridden on a lead rein by a child 9 years or under: A Potter
Mountain and Moorland first ridden pony, to be ridden by a child under 12 years of age: B Williamson & J Cottingham
Ridden Mountain and Moorland, 4 years old and over (small Breeds): O Maude
Ridden Mountain and Moorland, 4 years old and over (large Breeds): W Scott
Heavy Horses
Brood Mare with Foal at Foot: F W O Richardson
Foal: R F Pearson
Yearling: W Bedford
2 Year Old: F W O Richardson
Mare, not having foal this year or Gelding, 3 years old and upwards: F WO Richardson
Pair of Heavy Horses:
Ridden Ponies
Pony not exceeding 12.2 hh, to be shown on lead rein. Ridden by a child 8 years or under. Pony to be shown fully plaited: J Gwilliam
Pony not exceeding 12.2 hh, rider to be 12 years old or under: Mrs Bullock
Pony, exceeding 12.2 hh, and not exceeding 13.2 hh, rider to be 14 years old or under: Mrs Youdan-Martin.
Veteran Pony not exceeding 15 hh., to be ridden in the ring: J Beckett
Tack and Turnout, Rider to be 16 years and under, lead rein permitted: Mrs Binks
Tack and Turnbout, Rider to be 17 years and over: C Richardson
Decorated Horses and Driving Classes
Private Horse-Drawn Turnout: 1 Mr & Mrs R F Mills; 2 Mr S Edgington. 3 Michael J Brown.
Tradesman’s Horse-Drawn Turnout: 1 Wendy Mason; 2 Lloyd Webster
Fancy Dress On Horseback
Fancy Dress on Horseback: L Thompson
PIG SECTION
White Sow, any breed: Mrs C Holding
White Gilt, any breed: J Farrington
Coloured Sow, any breed: J R & M L Wreakes
Coloured Gilt, any breed: J R & M L Wreakes
Boar (born after 1st January 14, any breed): K & K Matthews
Gilt (born after 1st January 14, any breed): K & K Matthews
Best Matching Pair of Pigs from the above classes: K & K Matthews
Pair of Pork Pigs, any breed or cross, most suitable for the trade: R & P M Horsley.
HOME MADE SAUSAGES & PORK PIES
Pork Sausage: M Blythe.
Pork Sausage (Flavoured): M Blythe.
Pork Pie (Max 4” diam) Tin baked. Hot water crust: R Stoddart
Pork Pie (Max 4” diam) Tin baked, Butter crust: M Blythe
Pork Pie (1lb weight approx) Hand Raised. Hot water crust: M Blythe
Pork Pie (1lb weight approx) Hand Raised. Butter crust. M Blythe
GOAT SECTION
British Alpine Goat in Milk: D & C Shipley
Toggenburg or British Toggenburg Goat in Milk: S Nicholson
Saanen or British Saanen Goat in milk: A Hubbard
Any Other Variety Goat in Milk: T Freeman-Grenville
Female Pigmy Goat over two years of age: D Smith.
Toggenburg or British Toggenburg Goatling that has not borne a Kid but under two years of age: S Nicholson.
Saanen or British Saanen Goatling that has not borne a Kid but under two years of age: A Hubbard
Pigmy Goatling that has not borne a Kid but under two years of age: D Smith
British Alpine Female Kid over two months but not exceeding one year: D & C Shipley
Toggenburg or British Toggenburg Female Kid over two months but not exceeding one year: S Nicholson.
Saanen or British Saanen Female Kid over two months but not exceeding one year: A Hubbard
Any Other Variety Female Kid over two months but not exceeding one year: D & C Shipley
FERRET SHOW
Albino Hob: S Buxton
Albino Jill: D Bradley
Polecat Hob: P Boyle
Polecat Jill: M Welford
Silver Hob: J Colegate
Silver Jill: JColegate
Sandy Jill: J Colegate.
Any other colour Hob or Jill: A Richardson
Any colour 2014 Bred Hob: A Richardson
Any colour 2014 Bred Jill: M Welford
FUR & FEATHER SECTION
RABBITS
Fancy Classes
Dutch, Black/Blue, adult: Mrs J Dodgson
Dutch, Black/Blue, under 5 months: Mrs J Dodgson;
Dutch, any colour, adult: Mrs J Dodgson.
Dutch, any colour, under 5 months: Miss R Sleighthome
English, any colour, adult: S Dixon.
English, any colour, under 5 months: S Dixon.
Netherland Dwarf, any colour, adult: Mrs J Cox
Netherland Dwarf, any colour, under 5 months: Miss R Sleightholme.
Dwarf Lop, any colour, adult: Miss J Littlewood
Dwarf lop, any colour, under 5 months: B & M Stevenson.
AOV Lop, any colour, adult:2 K Jordan.
AOV Lop, any colour, under 5 months: Mrs J Dodgson
Belgian Hare, adult: S Cornforth.
Belgian Hare, under 5 months: V Carmichael.
Polish, any colour, adult: P & P Cox.
Polish, any colour, under 5 months: P & P Cox
Silver, any other colour, adult: A Belgian.
Silver, any other colour, under 5 months: A Belgian
Himalayan, any colour, adult: Miss R Staples.
Himalayan, any colour, under 5 months: Amy Grayson.
Tan, any colour, adult: Albany Stud;
Tan, any colour, under 5 months: Albany Stud
Fancy Challenge, adult: Albany Stud
Fancy Challenge, under 5 months: Albany Stud
Junior Fancy, any variety, any age: Miss A Kent
Fur//Rex Classes
Rex Self, adult: H Collinson
Rex Self, under 5 months: J W H Brown
Rex Non-Self, adult: J W H Brown
Rex Non-Self, under 5 month: J W H Brown
Mini Rex any colour, adult: E & P Kell
Mini Rex Self any colour,under 5 month: V Carmichael
Chinchilla, adult: M Scott
Chinchilla, under 5 months: A Collier.
Beveren,any colour, adult: K Tyson.
Beveren, any colour, under 5 months: K Tyson.
Silver Fox AC, adult: Miss J Littlewood.
Silver Fox AC, under 5 months: Miss J Littlewood.
Sable, adult: C Hornsey.
Sable, under 5 months: C Hornsey.
AOV Fur, adult: V Carmichael
AOV Fur, under 5 months: V Carmichael.
Fur/Rex, adult: V Carmichael
Fur/Rex, under 5 months: C Hornsey
Junior Fur/Rex Buck, any variety, any age: H Collinson.
Grand Challenge, any variety, any age: V Carmichael
Grand Challenge, any variety, under 5 months: Albany Stud
Junior Grand Challenge, any variety, any age:H Collinson
CAVIES
Self Black, adult: A Belgian
Self Black, under 5 months: A Belgian
Self, White / Cream, adult: A Collier.
Self, White / Cream, under 5 months: Greengrass Stud
Self, any other colour, adult: Miss B Richardson
Self, any other colour, under 5 months: A Collier
Self, any colour, 5 to 8 months(2 Classes): A Belgian
Self Challenge, adult 5 to 8 months: A Belgian
Self Challenge, under 5 months: A Belgian
Dutch, Tortoise & White, adult: Mrs J Richardson
Dutch, Tortoise & White, under 5 months: Mrs J Richardson
Abyssinian, any colour/Agouti, any colour, adult: Miss B Richardson.
Abyssinian, any colour/Agouti, ,any colour, under 5 months: Miss B Richardson.
Teddy, any colour, adult: Vanessa Baker;
Teddy, any colour, under 5 months: Vanessa Baker
Any Other Variety, Non Self, adult: Janet Collinson
Non-Self, any variety, 5 to 8 months: Miss B Richardson
Challenge Non-Self, adult, 5 to 8 months:Janet Collinson
Challenge, Non-Self, under 5 months: Miss B Richardson
Junior Self/Non-Self, any variety, any age: Miss B Richardson.
Grand Challenge, any variety, any age: A Belgian.
BANTAMS
LARGE FOWL
Large Game, AV, Male/Female: Mr M Roebuck.
Large Soft Feather, any variety, Male/Female: C Parker
Large Silky, Male/Female: Miss J Littlewood.
AOV Large Fowl, Male/Female: L Dixon
BANTAMS
Wyandotte A C, Male: C Parker
Wyandotte A C, Female: C Parker
Australop, any colour, Male/Female: Miss R Sleightholme.
A O V Soft Feather Heavy, Male/Female: R Cornforth
A O V Soft Feather Light, Male/Female: Miss S M Raphael
Pekin, AC, Male: 1 Miss R Sleightholme; 2 L Dixon.
Pekin, AC, Female: Miss R Sleightholme
Dutch, Male: J Bell.
Dutch, Female: N Demaine
Belgian, AC, Male: Miss R Sleightholme.
Belgian, AC, Female: Miss R Sleightholme.
A O V True Bantam, Male:J Bell.
A O V True Bantam, Female: N Demaine.
Rare Variety, Male/Female: N Demaine
WATERFOWL
Call/Bantam Duck: R Cornforth
Call/Bantam Drake: R Cornforth
Indian Runner Duck/Drake: R Cornforth.
AOV Duck: R Cornforth
AOV Drake:R Cornforth
PIGEONS
Racing Classes
Racing Homes Cock, any age through wire: Dixon & Dodgson
Racing Homer Hen, any age through wires: Dixon & Dodgson
Racing Homer Cock, adult: Dixon & Dodgson
Racing Homer Hen, adult: Dixon & Dodgson
Racing Homer Cock, bred this year: Dixon & Dodgson
Racing Homer Hen, bred this year: Dixon & Dodgson
Fancy Classes
Modena, any age: P Richardson
Nun, any age: Dixon & Dodgson.
Dragon/Genuine Homer/Magpie, any age: D Richardson
Blower, any age: D Richardson.
LFLC Tumbler, any age: M S Knaggs & Sons
Fantail, any age: S Beckwith.
AOV Flyer, adult: K Story
AOV Flyer, bred this year: A Knaggs
AOV, VPC, Adult: D Richardson.
AOV, VPC, Bred this year: D Richardson
AOV Long Faced Fancy, adult: V & P Cox
AOV Long Faced Fancy, bred this year: 1 V & P Cox
AOV Short Faced, adult: D Richardson.
AOV Short Faced, bred this year: D K Knaggs.
American Show Racer, any age: M S Knaggs & Sons
Barb/Carrier/Scandoon, any age: S Jenkins
Show King, Tumbler, any age: D Richardson.
Mookee, adult: D Richardson.
Mookee, bred this year: 3 D Richardson.
Juvenile Classes
Pet Rabbit, boys: W Thompson.
Pet Rabbit, girls: L Dodgson
Pet Cavy, boys : W Thompson; 2 A Ridout; 3 R Singleton.
Pet Cavy girls: M Bell
Junior Pigeon, any variety, any age: J Knaggs
Junior Bantam, any variety, any age: C Parker; 3 L Dixon.
Junior Water Fowl, any Variety, any age: L Dixon
SHEPHERDS CROOKS & WALKING STICKS
Plain Horn Crook, Neck or Leg: E Brooke
Plain Wood Crook, Neck or Leg - one or two pieces: A J Warwick
Plain Walking Stick, Horn: A J Warwick
Plain Walking Stick, Wood - one or two pieces: A J Warwick
Fancy Walking Stick, Horn - Coloured or Natural: S J Bell
Fancy Walking Stick, Wood - Coloured or Natural: S J Bell
Plain Thumb Stick, Horn: A J Warwick
Plain Thumb Stick, Wood: T Moss; 2 E Brooks; 3 A J Warwick.
Any type of stick, Deer Antler: S J Bell
Any type of stick, Buffalo Horn: S J Bell
Ladies Walking Stick, Horn: D E Gardner
Half Head or Sportsman Stick, Coloured or Natural: K Blinkworth;
Novice Class, Any type Stick, wood: J A Shaw
Novice Class, Any type Stick, Horn including Antler and Buffalo: J S Elston
PRODUCE SECTION
Jar Raspberry Jam: P Smith
Jar Strawberry Jam: C Milledge
Jar Blackcurrant Jam: C Milledge
Jar Any Other Flavour Jam: G Davison
Jar Marmalade: A Pearson
Jar Lemon Curd: A Hurst
Jar Jelly (any fruit): J Staples
Jar Chutney: M Waterworth
Six hen eggs (white): A Wheldon
Six hen eggs (brown): K Stead
Six hen eggs (tinted): R Gray
Four Decorated Cup Cakes: S Richards
Six Home Made Rum Truffles: R Thomas
Chocolate Cake (no filling or decoration): J Abbey
Decorated Carrot Cake: S Richards
Summer Dessert in a glass: C Milledge
Shortbread - round of: T Johnson
Four Assorted Tarts: A Pearson
Four Fruit Scones: R Thomas
Novelty Decorated Cake (judged on decoration alone): A Brindley
Two Fruit Tea Cakes: C Milledge
Four Sausage Rolls (Short Crust Pastry): D Allanson
Savoury Flan: D Allanson
HANDICRAFTS
Baby’s Hand Knitted Matinee Coat: C Warwick
Any other baby garment: C Warwick
Any article in crochet, any yarn except cotton: J Kent
Any article in crochet, cotton: S Frusher
Article of Embroidery: A Gent
Article of Machine Embroidery: R Staples
A piece of handwritten work - not calligraphy - to be done by a person over 18 years of age: K Staples
Article of embroidery using a kit: S Frusher
Craftwork, any medium other than wood: J Walker
Dressed doll - toy: K Rideout
Dressed doll - ornamental: C Milledge
Soft toy, knitted: C Warwick
Soft Toy, in any other craft: P Hogg
A gift-wrapped item: C Warwick
A greetings card, any medium: R Staples
A knitted novelty hat: A Bartlett
A painted decorative article or piece of furniture: S Richards
Article of beadwork - jewellery: A Bartlett
Article of beadwork - other: S Frusher
PATCHWORK & QUILTING
Quilt - patchwork and/or quilted: J Smith
A wall hanging - patchwork and/or quilted: J Gray
Cushion - patchwork and/or quilted: P Hogg
Any other item- patchwork and/or quilted: S Pitt
Wearable Art: S Frusher
A Bag: B Blyther
PHOTOGRAPHY AND ART
Photograph, colour print of “Golden Moments”: I Leadley
Photograph, colour print of “The Coast”: S Palmer
Painting, water colour: J Blinkworth
A piece of artwork on paper, any medium: B White
FARM PRODUCE
12 ears barley: C Mudd
12 ears wheat: Mudd
12 ears oats: C Mudd
A bale or truss of this seasons hay: C Mudd
Best sample of malting barley: C Mudd
WOODWORKING
A turned Bowl: P Cahill
An item of spindle work: B Wrigglesworth.
Any item in wood: B Wrigglesworth
SCARECROW
Open Class - no subject: Tour De France; Britany Wheldon
“Horrible History”: B Peckitt
FLEECES
Fine fleece: M C Peirson
Medium fleece: R M Guy
Cross and lustre fleece: C Mudd
Hill or mountain fleece: R M Guy
Naturally coloured fleece: D Brooke
FRUIT LIQUEUR
Bottle of Sloe Gin: P Smith
Bottle any other fruit liqueur: L Clifford
SPECIAL CLASSES - WOMEN’S INSTITUTE
Photograph -The Great British Weather: A Brindley
A hat - any medium, any size: S Frusher
A jar of chutney - to be made at least two months prior to the Show: B Blythe
A gift tag, any medium: S Frusher
Six chocolate chip cookies (recipe supplied): A Smith
HORTICULTURAL SECTION
Garden Produce - Amateur Gardeners Only
Cauliflower: K Bielby.
Six pods peas: M Robinson.
Plate four Kidney Potatoes: M Robinson.
Three onions, dressed: K Beilby.
Three onions, undressed: D Grayson
Six shallots, any variety: M Robinson
Two beetroot: K Bielby
Head lettuce: K Bielby
Vegetable marrow: G Skaife
Cucumber: A M Donkasley
Cabbage: K Bielby
Three carrots, long, pointed, foliage trimmed to 3”: K Bielby
Three carrots, other than long, pointed, foliate trimmed to 3”:K Bielby
Four pods broad beans: M Robinson
Four pods French beans: M Robinson
Four pods runner beans: K Bielby
Four tomatoes: D Grayson
Six cherry tomatoes: M Robinson
Three courgettes: K Stead
Plate of raspberries - Max size of plate 10”: L Gray
Plate of blackcurrants on stalks: P Smith
Best dressed vegetable - for children under 17 years: Connie Hall
Best example from one vegetable and one flower class in the local classes:M Robinson.
Open Classes
Cauliflower: A W Hall
Four kidney potatoes: Walby;
Plate four coloured round potatoes: H Walby
Plate four white round potatoes: H Walby
Six onions, green, salad: F W Whitwell
Three onions, undressed: S Roberts
Six shallots, red: J F Edmonds
Six shallots, white: B Stockdale
Six shallots, straw: R B Potter
Two red beetroot - globe: B Stockdale
Head lettuce: A W Hall
Pair vegetable marrows: A W Hall
Cucumber: A W Hall
Cabbage: K Coulman
Three carrots, long, pointed, foliage trimmed to 3”: F W Whitwell
Three carrots, other than long, pointed, foliage trimmed to 3”: A W Hall
Four pods French beans: R B Potter
Four pods broad beans: R B Potter
Four pods runner beans: A W Hall
Four tomatoes: B Stockdale
12 dessert gooseberries: C Gray
Plate of blackcurrants, on stalks: L Gray.
Plate of raspberries: D Allanson
Six pods peas: A W Hall
Four apples, cooking: C Skaife
Tray of four salad vegetables: A W Hall
Tray of six fruits grown in the open: L Gray
FLOWER ARRANGEMENTS OPEN
“Summer Glory”: K M Bell
“Mini-me”: K M Bell
An arrangement in your favourite container: K M Bell
A Basket of Flowers suitable for a presentation: B Wheldon
FLOWERS
AMATEUR GARDENERS ONLY
A Flowering Plant: J Warriner
An Orchid: J Agar
Vase of hardy perennials, 12 specimens: J Peckitt
Vase of annuals, 12 specimens: G Skaife.
Vase of mixed garden flowers: G Skaife
Vase of sweet peas, any variety, in own foliage: M Robinson
Six roses: L Mills
Six African marigolds: J Warriner
Three decorative dahlias: M Robinson
Three small ball or miniature ball dahlias: J Warriner
Three cactus dahlias: M Robinson
Three gladioli: C Skaife.
FLOWERS - OPEN CLASSES
A cactus plant or succulent: R Parker
A foliage plant: R B Potter
A flowering plant: R Parker
Vase of hardy perennials, 12 mixed specimens - minimum three varieties: R Pool
Vase of annuals, 12 mixed specimens - minimum three varieties: J F Edmond.
A single rose buttonhole: S Frusher
Six pansies: R Rideout
Six asters: B Stockdale
Six African marigolds: B Stockdale
Three decorative dahlias: G Shipley
Three pom-pom dahlias not more than two ins diameter: R B Potter
Three cactus dahlias: R B Potter
Bowl dahlias, 10 blooms: G Shipley
Three gladioli: G Shipley
OPEN CHILDREN’S CLASSES
Under 11
A sample of handwriting (Max A4): Megan Thompson
A collage picture using dried pasta, seeds and pulses: N Richards
A painted face on a boiled egg, wearing a hat: L Hinchliffe
A mask based on a paper plate: B Peckitt
A decorated wooden spoon: N Richards
A painted stone: B Peckitt
An shop front in a shoe box: Eleanor Poole
Miniature garden in a seed tray: M Graham
Flower arrangement in an empty egg: I Cooke
An edible necklace: H Douglas
Two decorated digestive biscuits: C Richards
A poster to promote Thornton le Dale: Lucy Hinchliffe
11 to 16 years
A homemade decorated gift box: L Dixon
A handmade decorated photograph frame: V Mitchell
A illustration of a childrens‘ TV show: C Brown
An item of craftwork, no larger than 12 inches overall: V Mitchell
A pair of fun specs: V Mitchell
A postcard with Thornton le Dale in the design: L Dixon.
A flower arrangement in an egg box: M Vance
10 to 18 years
A photograph - “Buckets & Spades” (taken by exhibitor): H Cox
THORNTON DALE C OF E PRIMARY SCHOOL
ART - FAMOUS ARTISTS
Oak - (Year 5/6): Rachel Wilkinson
Laurel - (Year 4/5): Robin Turnbull
Elm - (Year 3): Ellie Collier
Beech - (Year 1/2): Holly Dent
Ash - (Reception): Faith Berry
POETRY - FAMOUS ARTISTS
Oak - (Year 5/6): Charlotte Richards
Laurel - (Year 4/5): Lucy Hinchcliffe
Elm - (Year 3): Ellie Collier
Beech - (Year 1/2): Stephanie Rastenis
Ash - (Reception): Alphie Rouph
PROGRAMME OF SPORTS
EVENING EVENTS
Fancy Dress Parade
Children 3 years and under: Emma Peckitt
Children 4 to 6 years: Tom Wilson
Children 7 to 9 years: Jessica Wilcock.
Sports
Under 4 years: Isabella Gallaghan
Boy’s race under 5 years: Henry Albarex
Girl’s race under 5 years: Scarlett Scarth
Boy’s race 5 years old: Jack Welburn
Girl’s race 5 years old: Isla Gammish
Boy’s race 6 & 7 years old: Jacob Render
Girl’s race 6 & 7 years old: Harriet Swiers
Boy’s race 8 & 9 years old: Rhys Marshall
Girl’s race 8 & 9 years old: Naomi Pye
Boy’s race 10 & 11 years old: David Hudson
Girl’s race 10 & 11 years old:Bethany Welburn
Boy’s race 12 & 13 years old: Kien Stead
Girls race 12 & 13 years old: Tess Gervan
Boy’s race 14 & 15 years old: Sam Wilcock
Girl’s race 14 & 15 years old: Venetia Mitchell
Girl’s Skipping Race 6 & 7 years old: Jessica Wilcock
Girl’s Skipping Race 8 & 9 years old: Rosie Hodgson
Girl’s Skipping Race 10 & 11 years old: Charlotte Hall
Boy’s Sack Race 6 & 7 years old: Jacob Render
Boy’s Sack Race 8 & 9 years old: Rhys Marshall
Boy’s Sack Race 10 & 11 years old: Jamie Atkinson
Ladies Egg & Spoon Race: Jane Swiers
440 yards Men’s Race (16 years and over): Luke Balderson
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here