HERE'S the winners from Thornton-le-Dale Show.
TROPHIES WINNERS
R & G M Coverdale Memorial Trophy The Presidents Favourite Exhibit: M Pennock
HORSES
The Geoff and Francis Dunn Memorial Trophy for winner of local children's pony class: M Vance
The Society’s Trophy for Best Turnout Local Children’s Class: R Robson
The Mousie Memorial Trophy for Working pony, not exceeding 13.2 h.h., rider to be 14 years or under: A Knowles
The Jack Turnbull Memorial Trophy for Hunter under 16 h.h: J Croft
The Hilda Wharton Memorial Trophy for Champion Ridden Hunter: H Scaling
Frank Cundall Memorial Trophy for 2 or 3 Year old Hunter: P Dodsworth
Peter Sykes Memorial Trophy for Pony Brood Mare: J Smith
John Credland Memorial Trophy for Pony Foal: J Smith
Paddisons of Pickering Trophy for Pony Yearling: R Anderson
Silver Jubilee Trophy for Pony 2 or 3 Year Old: P Harrison
The Society’s Challenge Trophy for Champion Hunter/Pony: R Anderson
Hawsker Stud Trophy for the the Best Standard Yearling: A Birch
Hawsker Stud Trophy for the the Best Miniature Yearling: S Mortimer
Hawsker Stud Cup for the Best Miniature Shetland: C Thompson
Challenge Cup for Shetland Pony: C Thompson
The Moonstruck Native Pony Trophy for the Champion Pony (in hand classes 19-23): G Miller
The Thomas William Mudd Memorial Trophy for Pair of Heavy Horses: B Lawrie
Sally Douglas Memorial Trophy for Ridden Pony not exceeding 12.2 h.h. shown on a lead rein. Rider 8yrs. or under: C Miller
The John White Memorial Trophy for Pony exceeding 13.2hh and not exceeding 14.2 hh Rider 16 years or under: A Beckett
Colin Chaloner Trophy for Champion Ridden Pony: A Beckett
The Stan Cockerill Memorial Trophy for veteran ponies not exceeding 15hh: S Staveley
Gordon & Margaret Stead Memorial Trophy for Decorated Heavy Horse: M Pennock
Ashley Burgess Challenge Trophy for Best Private Horse-Drawn Turnout: E Mills
The Henry Burnside Memorial Trophy for Best Tradesman’s Horse-Drawn Turnout: P Liddle
The Hall Hotel Challenge Trophy for Fancy Dress on Horseback: O Kitson & E Osborne
RARE AND MINORITY BREEDS
The Society’s Challenge Trophy for the Best Rare Breed Sheep in Show: C Rawson
The Society’s Champion Dexter Trophy for the Best Dexter in Show: Mr & Mrs Beedham
CATTLE
The BOCM Pauls Tankard for Best Handler: J Barker
The Cargill Trophy for the Champion Calf: L Brown
The Renault Agriculture Trophy for the Best Pedigree Beef Animal: W Leighton
The George Woodhead Memorial Trophy for Best Butchers Bullock: A Scarborough
The Society’s 1956 Challenge Trophy for Beef Champion: N Leighton
SHEEP
Ron Glaves Memorial Trophy for Leicester Sheep: B Glaves
The Society’s Silver Challenge Trophy for Suffolk Sheep: A Tooze
The Ernest Lunn Trophy for the Champion Suffolk Gimmer Shearling (Non MV Accredited): P Wilkinson
Burgess Feeds Challenge Trophy for Texel Sheep: T Pateman
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Best Pen of Crossbred Sheep: R Bailey
G. R. P. & C. B. Hill Trophy for Best Pen of Butchers’ Lambs: S Kirby
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Scot Sheep: P Turnbull
Yorkshire Building Society’s Challenge Trophy for Swaledale Sheep: BHE Ltd
The James & Dianne Stenton Cup for Single Mule Gimmer Lamb: BHE Ltd
R. A. Robinson Challenge Cup for Jacob Sheep: JR & WL Atkinson
A. Croft Remembrance Trophy for Best Sheep in Show: A Tooze
The F J Pashby Memorial Trophy for Best Young Handler: M Dougherty
FERRETS
G Kendall Shield for champion adult in show: B Bass
V Colegate Trophy for champion kit in show: B Bass
SHEEP DOG TRIAL
The Jack Hollows Memorial Trophy for best aggregate score (Malton, Ryedale & Thornton-le-Dale Show): P Turnbull
The Society’s Challenge Trophy to the Trials Winner: P Exelby
The R. A. Sutcliffe “Hard Luck” Trophy: M Shields
Norman Darrell Memorial Trophy for Best Outrun, Lift and Fetch: B Swinbank
Thornton Dale Estate Trophy for Dog or Bitch in Best Condition: R Cole
VINTAGE TRACTORS
The George Ireland Memorial Trophy for the judge’s favourite Ferguson: H Watson
The Society’s Trophy for the Best Tractor in Show: K Shaw
The Brian Turnbull Challenge Cup for the Best Classic Tractor 1960 onwards - restored condition: R Clough
EXEMPTION DOG SHOW
Pickprospect Labrador Shield for Best Labrador Retriever: E Coultas
DAIRY PRODUCE
Jayne Coyle Memorial Trophy: P Whitaker
E. D. Stothard Challenge Trophy: F Husband
Jocelyn Sarah Warriner Memorial Trophy: F Husband
HANDICRAFTS
The Betty Smith Trophy for Babies Hand Knitted Garment: M Hamsworth
Sheila Rhodes Lucas Silver Jubilee Trophy: D Ward
Mary Coultate Memorial Trophy: B Langham: B Langham
The Rylands Rose Bowl presented for Best Article of Patchwork or Quilting: S Pitt
Ann Moore Cup for Junior Beadwork: H Boyes
Ann Moore Memorial Trophy for Best Article of Beadwork: C Featherstone
WI Trophy: S Shuttleworth
FRUIT LIQUEUR
The Spendlow Trophy for Best Fruit Liqueur: J Worley
FARM PRODUCE
G. A. Pearson Memorial Cup: C Mudd
CROOKS & STICKS
T. Cockburn Challenge Cup for Best Exhibit in Show: S Bell
The Stan Andrews Memorial Trophy for Best Half Head Stick: A Warwick
The Alf Matthews Memorial Trophy for Best Novice entry: L Harrison
The British Stickmakers Guild Engraved Tankard for Best Stick in Show (Sponsored by Thornton-le-Dale Show & Sports Society): L Harrison
The Ernest Lunn Memorial Trophy for a stick which has not won a prize at this year’s Show: A Warwick
CHILDREN’S SECTION
The Society’s Trophy for Art and Craft: C Warwick
The Topham Trophy for Children’s Flowers: I Laitfalken
The Katie Jackson Memorial Trophy for Art and Craft: R Lunn
The Barnes Cup for Flower Arrangement: A Curtis
The Society’s Trophy for best flowers: F Maw
HORTICULTURE
The C Kirby Memorial Trophy for best example from one vegetable and one flower class in Local Section: G Skaife
Bernard Grayson Challenge Trophy for Local Section: D Grayson
The Buck Trophy for Best Allotment Gardener: M Smith
The Society’s 1953 Coronation Challenge Trophy (Overall Garden Produce - Open Classes): B Stockdale
Elsie Turnbull Memorial Trophy for Flower Arrangement: I Thompson
Mary Hooke Memorial Trophy for Flower Arrangement: I Thompson
Fulton Challenge Trophy for Garden Flowers: K Bell
W. Croft Challenge Cup for Gladioli: J Unsworth
Joey Barnes Trophy for Local Flowers: G Skaife
Arthur Bolton Rose Bowl for Local Flowers: M Smith
I. G. & M. Hooke Trophy for Best Single Rose (Open Classes): D Shepherd/D Smith
The Society’s Challenge Trophy (Overall Flowers - Open Classes): D Shepherd/D Smith
SPORTS
The Benjamin Jackson Trophy to the winner of the Boy’s Race (12 and 13 years old): T Kelman
The Tim Fletcher Memorial Shield to the winner of the Ladies’ Egg & Spoon Race: Isabelle
The Pickering Cup to the winner of the Men’s 440 yds. Race: A Hornby
EVENING EVENTS
The P. K. Wrightson Challenge Cup for Showjumping. Ponies not exceeding 13.2 hh: K Hamilton
The Clive Branfoot Challenge Trophy for Showjumping. Ponies not exceeding 14.2 hh: C Thompson
TERRIERS & LURCHERS
Mrs M Markhams Cup for best puppy; J Dixon
Trophy for Champion Lurcher: L Jennison
MAIN RESULTS
CATTLE SECTION
Calves - Any Breed
Calf under 6 months of age, shown by handler 11 years of age or under: J Barker
Calf under 6 months of age, shown by handler aged 12 to 16 years of age: Brown Girls
Pedigree Beef Cattle - Continental Breeds
Cow or Heifer in Calf, or with Calf at Foot: K Jackson
Maiden Heifer, age taken into consideration: N Leighton
Young Breeding Bull: C Beal
Group of three animals shown in previous classes owned by the same exhibitor: G Brown
Native Breed Cattle (pedigree or non-pedigree)
Cow or Heifer in Calf or with Calf at foot: Turnbull family
Maiden Heifer, age taken into consideration: P James
Young Breeding Bull: Turnbull Family
Group of Three Animals shown in previous classes owned by same Exhibitor: Turnbull Family
Beef Cattle
Butchers Bullock any breed, any weight: A Scarborough
Pair of matching Butchers Beasts: A Scarborough
Butchers Heifer any breed, any weight: N Leighton
Calf, any breed under 9 months of age on Showday: L Mortimer
SHEEP SECTION
English Long Wool Leicester Sheep
Shearling or aged Ram: Aconley & Shipley
Ram Lamb: Aconley & Shipley
Ewe having reared Lambs this year: K Ward
Gimmer Shearling: BW & D J Glaves & Sons
Group of 3 Leicester Sheep, 1 male and 2 females: BW & D J Glaves & Sons
Blue Faced Leicester Sheep
Shearling or Aged Ram: BHE Ltd
Ram Lamb: C Ward
Ewe having reared Lambs this year: BHE Ltd
Gimmer Shearling: BHE Ltd
Gimmer Lamb: K & N Adams
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: BHE Ltd
Suffolk Sheep
Shearing or Aged Ram: P Wilkinson
Ewe having reared Lambs this year: J Chapman-Jewitt
Gimmer Shearling: P Wilkinson
Gimmer Lamb: A Tooze
Group of 3 Sheep: P Wilkinson
Texel Sheep
Shearling or Aged Ram: BW & DJ Glaves & Son
Ram Lamb: T Pateman
Ewe having reared Lambs this Year: J & R Lucas
Gimmer Shearling: T Pateman
Gimmer Lamb:T Pateman
Group of 3 sheep, 1 male and 2 females: J & R Lucas
Shearling or Aged Lamb: J Floyd
Ram Lamb: S Kirby
Ewe having reared Lambs this Year: S Kirby
Gimmer Shearling: S Kirby
Gimmer Lamb: S Kirby
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: S Kirby
Cross-Bred Breeding Sheep
Pen of 2 Cross Gimmer Shearlings: R Bailey
Pen of 2 Cross-Bred Gimmer Lambs for Breeding Purposes: R Bailey
Butcher’s Lambs
Pen of 2 Cross-Bred Lambs for butchering purposes (untrimmed): S Kirby
Pen of 2 Lambs for butchering purposes, not more than 45 kilos liveweight each: M Mortimer
Pen of 2 Butcher’s Lambs by a Texel Ram: S Kirby
Pen of 2 Butcher’s Lambs by a Suffolk Ram: S Kirby
Scottish Blackface Sheep
Shearling Ram: P Turnbull
Ram Lamb: P Turnbull
Ewe having reared Lambs this year: P Turnbull
Gimmer Shearling: P Turnbull
Gimmer Lamb: P Turnbull
Group of 4 Sheep, to consist of Shearling or Aged Ram, Ram Lamb, Gimmer Shearling or Ewe and Gimmer Lamb: P Turnbull
Swaledale Sheep
Aged Ram: A & L Fawbert
Shearling Ram: MC & P Fawbert
Ram Lamb: BHE Ltd
Ewe having reared Lambs this Year: BHE Ltd
Gimmer Shearling: BHE Ltd
Gimmer Lamb: BHE Ltd
Group of 4 Sheep, to consist of Shearling or Aged Ram, Ram Lamb, Gimmer Shearling or Ewe and Gimmer Lamb: BHE Ltd
Mule Sheep
Single Mule Gimmer Lamb: BHE Ltd
Pair of Mule Gimmer Lambs: BHE Ltd
Single Mule Gimmer Shearling: M & B Allen
Single Mule Ewe, having reared Lambs this Year: M & B Allen
Jacob Sheep
Aged Ram: J Fozard
Shearling Ram: J & W Atkinson
Ram Lamb born this year: J & W Atkinson
Ewe having reared Lambs this Year: J & W Atkinson
Gimmer Shearling: J & W Atkinson
Gimmer Lamb born this year: J & W Atkinson
Group of 3 Sheep, 1 male and 2 females: J & W Atkinson
Any other Pedigree Native Breed
Shearling or Aged Ram: B & D Glaves & Sons
Ram Lamb: B Etherington
Ewe having reared Lambs this Year: J Harland
Shearling Ewe: C I’anson
Gimmer Lamb: B Etherington
Group of 3 sheep of any one breed of the above classes: C I’anson
Charollais Sheep
Shearling or Aged Ram: T & J Hunter
Ram Lamb: T & J Hunter
Ewe, having reared lambs this year: T & J Hunter
Shearling Ewe: T & J Hunter
Gimmer Lamb: C Dougherty
Group of 3 Sheep, 1 Male and 2 Female: T & J Hunter
Any Other Continental Breed
Shearling or Aged Ram: M Mortimers
Ram Lamb: T & J Hunter
Ewe, having reared lambs this year: H Bastiman
Gimmer Shearling: T & J Hunter;
Gimmer Lamb: T & J Hunter
Group of 3 Sheep, 1 Male and 2 Females: T & J Hunter
Overall Championship
Young Handlers Over 12 Judged after Overall Championship: M Dougherty
Young Handlers under 12: L Dougherty
RARE AND MINORITY BREEDS
Cattle
Any Cattle qualifying as a Rare or Minority Breed: A Moon
Sheep
Primitive Male.Ram Lamb: J Hawkhead
Primitive Malt, Shearling or Older Ram: M Nicholson
Primitive Female Gimmer Lamb: K Goodall
Primitive Female Shearling or Older Ewe: L Arrowsmith
Non Primitive Male, Ram Lamb: M Peirson
Non-Primitive Male, Shearling or Older Ram: M Peirson
Non Primitive Female Gimmer Lamb: D Coupland
Non Primitive Female Shearling or Older Ewe: C Mudd
Dexter Cattle
Heifer or Cow in milk: Beedham
Bull or Heifer Calf up to 12 months old: Myhill
Heifer 12 months to Calving: Ingleson
Dry Cow: Ingleson
FUR & FEATHER SECTION
RABBITS
Fancy Classes
Dutch, Black/Blue, adult: A Robinson
Dutch, Black/Blue, under 5 months: A Robinson
Dutch, any colour, adult: K Hobson
Dutch, any colour, under 5 months: J Dodgson
English, any colour, adult: S Beckwith
English, any colour, under 5 months: S Beckwith
Netherland Dwarf, any colour, adult: Cap Stud
Netherland Dwarf, any colour, under 5 months: Cap Stud
Dwarf Lop, any colour, adult: B & M Stevensonn
AOV Lop, adult: L Dobson
AOV Lop, under 5 months: E Bowes
Belgian Hare, adult: S Cornforth
Polish, any colour, adult: P & P Cox
Polish, any colour, under 5 months: P & P Cox
Tan, any colour, adult: Albany Stud
Tan, any colour, under 5 months:Albany Stud
AOV Fancy, adult: Evieric Stud
AOV Fancy, under 5 months: A Kent
Fancy Challenge, adult: A Robinson
Fancy Challenge, under 5 months: P & P Cox
Junior Fancy, any variety, any age: L Dodgson
Fur/Rex Classes
Rex Self, under 5 months: T & P Clayborough
Rex Non-Self, adult: Smith
Rex Non-Self, under 5 month: E & P Kell
Mini Rex, Seal or Sable, adult: Wold Stud
Mini Rex, Seal or Sable, under 5 month: Normel Stud
Mini Rex, any other colour, under 5 months: Wold Stud
Chinchilla, adult: M Scott
Chinchilla, under 5 months: M Scott
Conti Giant, any colour, adult: L Dobson
Conti Giant, any colour, under 5 months: Doubledee Stud
Silver Fox, any colour, under 5 months: J Littlewood
Sable, adult: Cap Stud
Sable, under 5 months: Cap Stud
Argente, any colour, adult: Normel Stud
Argente, any colour, under 5 months: C Moored
AOV Fur, adult: Cap Stud
AOV Fur, under 5 months: P & C Gray
Fur/Rex, challenge, adult: Cap Stud
Fur/Rex, challenge, under 5 months: T & P Clayborough
Grand Challenge, any variety, adult: Cap Stud
Grand Challenge, any variety, under 5 months: T & P Clayborough
Junior Grand Challenge, any variety, any age: L Dodgson
CAVIES
Self Black, adult: J Collinson
Self Black, under 5 months: M Stirr
Self, Golden, adult: M Bell
Self, Golden, under 5 months: M Bell
Self, any other colour, under 5 months: M Bell
Self, Black, 5 to 8 months: J Collinson
Self Any Other Colour, 5 to 8 months: M Bell
Self Challenge, adult/ 5 to 8 months: J Collinson
Self Challenge, under 5 months: M Bell
Dutch, Tortoise & White, adult: C & L Corney
Teddy, any colour, adult: Viking Cavies
Teddy, any colour, under 5 months: Viking Cavies
Any Other Variety, Non Self, adult: M Bell
Any Other Variety, Non Self, under 5 months: M Bell
Teddy, any colour, 5 to 8 months: M Bell
Any Other Variety, Non Self, 5 to 8 months: M Bell
Challenge Non-Self, adult/ 5 to 8 months: M Bell
Challenge, Non-Self, under 5 months: M Bell
Grand Challenge, any variety, any age: M Bell
LARGE FOWL
Large Game, any variety, Male/Female: R Bailey
Large Soft Feather, any variety, Male/Female: P Smedley
Large Silky, Male/Female: T Story
AOV Large Fowl, Male/Female: A Leetham
BANTAMS
Old English Game, any colour, Male: B Jackson
Old English Game, any colour, Female: B Jackson
Modern Game, any colour, Male: B Jackson
Any Other Variety Asian Game, Male/ Female: C Clemmit
Wyandotte any colour, Male: B Jackson
Wyandotte any colour, Female: B Jackson
Orpington, any colour, Male/Female: P Smedley
Australop, any colour, Male/Female: A Sleightholme
Sussex, Male/Female:A Leetham
Rock any colour, Male or Female: R Bailey
A O V Soft Feather Heavy, Male/Female: S Leetham
A O V Soft Feather Light, Male/Female: S Raphael
Pekin, any colour, Female: T Barron
Dutch, Female: S Raphael
Belgian, any colour, Male/Female: H Alderson
A O V True Bantam, Male: P Smedley
A O V True Bantam, Female: R Bailey
Rare Variety, Male/Female: C Clemmit
WATERFOWL
Call/Bantam Duck: Richardson & Graham
Call/Bantam Drake: Richardson & Graham
Indian Runner Duck/Drake: Richardson & Graham
AOV Duck: Richardson & Graham
AOV Drake: Richardson & Graham
PIGEONS
Racing Classes
Racing Homes Cock, any age through wires: Dixon & Dodgson
Racing Homer Hen, any age through wires: H Story
Racing Homer Cock, adult: Dixon & Dodgson
Racing Homer Hen, adult: Dixon & Dodgson
Racing Homer Cock, bred this year: H Story
Racing Homer Hen, bred this year: H Story
Fancy Classes
Modena, any age: P Davis
Nun, any age: Dixon & Dodgson
Dragon/Genuine Homer/Magpie, any age: R Gray
Blower, any age: Richardson & Graham
LFLC Tumbler, any age: R Henderson
Fantail, any age: T Eastwood
AOV Flyer, adult: C Wilkinson
AOV Flyer, bred this year: R Henderson
AOV, VPC, Adult: Richardson & Graham
AOV, VPC, Bred this year: R Henderson
AOV Long Faced, adult: R Henderson
AOV Long Faced, bred this year: R Henderson
AOV Short Faced, adult: D Knaggs
AOV Short Faced, bred this year: D Knaggs
American Show Racer, any age: D Knaggs
Barb/Carrier/Scandoon, any age:Richardson & Graham
Jacobin, any age: T Eastwood
Show King, Tumbler, any age: Richardson & Graham
Mookee, adult: Richardson & Graham
Mookee, bred this year: Richardson & Graham
Juvenile Classes
Pet Rabbit, girls: L Guy
Pet Cavy, boys: J Lindley
Pet Cavy girls: L Guy
Junior Pigeon, any variety, any age: L Jenkins
Junior Bantam, any variety, any age: W Thompson
FERRET SHOW
Albino Hob: P Boyle
Albino Jill: P Boyle
Polecat Hob: K Rickell
Polecat Jill: P Telford
Silver Hob: P Boyle
Silver Jill: B Bass
Sandy Hob: A Long
Sandy Jill: M Ford
Any other colour Hob or Jill: W Standley
Any colour 2019 Bred Hob: B Bass
Any colour 2019 Bred Jill: B Bass
Pair of Ferrets: P Boyle; 3 J Lindley
HORTICULTURAL SECTION
Garden Produce - Amateur Gardeners Only
Plate 4 Kidney Potatoes: D Grayson
Plate 4 Coloured Round Potatoes: D Grayson
3 Onions, undressed: D Grayson
2 Beetroot: A Hall
1 Head Lettuce: A Hall
1 Vegetable Marrow: D Grayson
1 Cucumber: J Wood
1 Cabbage: A Hall
6 Pods French Beans: D Grayson
6 Pods Runner Beans: D Grayson
4 Tomatoes: J Wood
6 Cherry Tomatoes: G Skaife
3 Courgettes: D Grayson
Plate of 6 Chillies, round or straight, any colour, to include 1 inch of stalk: A Payne
Plate of Raspberries - Max size of plate 10”: D Grayson
Plate of Blackcurrants on Stalks: L Gray
Best Dressed Vegetable - for children under 17 years: B Peckitt
Best example from one vegetable and one flower class in the Local Classes:G Skaife
Open Classes
6 Cherry Tomatoes: A Hall
1 Cauliflower: A Hall
4 Kidney Potatoes: M Smith
Plate 4 coloured round Potatoes: R Potter
Plate 4 white round Potatoes: R Potter
3 Onions, dressed: M Pateman
6 Onions, green, salad: F Husband
3 Onions, undressed: A Hall
6 Shallots, red: S Blacklock
6 Shallots, white: B Stockdale
6 Shallots, straw: R Potter
2 Red Beetroot - globe: B Stockdale
1 Head Lettuce: B Teasdale
Pair Vegetable Marrows: B Stockdale
1 Cucumber: S Blacklock
1 Cabbage:S Blacklock
3 Carrots, long, pointed, foliage trimmed to 3”: S Blacklock
3 Carrots, other than long, pointed, foliage trimmed to 3”: S Blacklock
6 Pods French Beans: A Hall
6 Pods Broad Beans: M Smith
6 Pods Runner Beans: A Hall
4 Tomatoes: E Grayson
Plate of 6 Chillies, round or straight, any colour, to include 1 inch of stalk: S Skaife
6 Pods Peas: R Potter
12 Dessert Gooseberries: R Potter
12 Largest Gooseberries: R Potter
Plate of Blackcurrants, on stalks: J Wood
Plate of Raspberries: M Smith
4 Apples, cooking: J Wood
Tray of 4 salad vegetables, (different kinds): B Stockdale
Tray of 6 Fruits grown in the open: L Gray
FLOWER ARRANGEMENTS OPEN
“Somewhere Over The Rainbow”: I Thompson
“Delights From My Garden”: I Thompson
“Ring a Ring of Roses”: I Thompson
FLOWERS
LOCAL CLASSES
A Foliage Plant: J Unsworth
A Flowering Plant (exc. Fuschia and Orchid): J Unsworth
An Orchid, any variety: F Beal
Vase of Hardy Perennials, 12 specimens, minimum 3 varieties: G Skaife
Vase of Annuals, 12 Specimens, minimum 3 varieties: G Skaife
Vase of Mixed Garden Flowers: K Bell
Vase of Sweet Peas, any variety, in own foliage: L Gray
6 African Marigolds: G Skaife;
3 Gladioli: J Unsworth
FLOWERS - OPEN CLASSES
A Cactus Plant or Succulent: M Smith
A Foliage Plant: A Hall
A Flowering Plant: D Shepherd
Vase of Hardy Perennials, 12 mixed Specimens - minimum 3 varieties: D Shepherd
Vase of Annuals, 12 Mixed Specimens - minimum 3 varieties: D Shepherd
2 Vases Sweet Peas, different varieties in own foliage: D Smith
A Single Rose Buttonhole: D Shepherd
6 Pansies: D Shepherd
6 Asters: D Grayson
6 African Marigolds: D Smith
3 Decorative Dahlias: B Teasdale
3 Small Ball or Miniature Ball Dahlias: D Smith
3 Pom-Pom Dahlias not more than 2ins diameter: D Shepherd
3 Cactus Dahlias: M Pateman
Bowl Dahlias, 10 Blooms: M Pateman
3 Gladioli: D Smith
PRODUCE SECTION
1 jar Raspberry Jam: P Whitaker
1 jar Strawberry Jam: M Smith
1 Jar Blackcurrant Jam: D Walters
1 Jar Any Other Flavour Jam: P Whitaker
1 jar Marmalade: S Shuttleworth
1 jar Lemon Curd: S Stockdale;
1 jar Jelly (any fruit): P Whitaker
1 jar Chutney: R Staples
6 hen eggs (white): A Wheldon
6 hen eggs (brown): R Grey
6 hen eggs (tinted): L Grey
4 Decorated Cup Cakes: H Lount
4 Muffins (one variety): C Foxton
1 Chocolate Cake (no filling or decoration): M Stockdale
A Fatless Sponge Cake: R Guy
1 Summer Dessert in a glass: C Foxton
1 Victoria Sandwich Cake (with jam filling): C Featherstone
Shortbread - round of: P Richardson
4 Assorted Tarts: R Avison
4 Fruit Scones: M Stockdale
1 Novelty Decorated Cake (judged on decoration alone): L Grey
2 Fruit Tea Cakes: D Walters
4 Sausage Rolls (Short Crust Pastry): L Skaife
1 Savoury Flan: H Beal
HANDICRAFTS
Baby’s Hand Knitted Matinee Coat: M Harmsworth
Any other baby garment: L Walters
Any article in Crochet, any yarn: R Janickil
A Lavender Bag, not exceeding 20cm in any direction: S Pitt
An Article of Embroidery: J Durham
An Article of Machine Embroidery: B Langham
A piece of handwritten work - not calligraphy - to be done by a person over 18 years of age: H Lount
Article of Embroidery using a kit: S Featherstone
Craftwork, any medium other than wood: R Staples
Dressed Doll - Toy: L Walters
Dressed Doll - Ornamental: Z Rea
Soft Toy, knitted: C Warwick
Soft Toy, in any other craft: C Featherstone
A gift-wrapped item: J Worley
A Greetings Card, any medium: R Staples
A Knitted Novelty Hat: C & 3Warwick
A Homemade, Novelty Tea Cosy: R Janickil
Article of Beadwork (Junior Class): H Boyes
Article of Beadwork - Jewellery: C Featherstone
Article of Beadwork - Other: C Featherstone
PATCHWORK & QUILTING
Quilt - patchwork and/or quilted: K Alvey
A Wall Hanging - patchwork and/or quilted: J Green
Cushion - patchwork and/or quilted: B Blythe
Any other item- patchwork and/or quilted: S Pitty
A Bag: J Green
PHOTOGRAPHY AND ART
Photograph, colour print of “Pets”: D Ward
Photograph, colour print of “Transport”: D Ward
Photograph, colour print of “Local History”: D Ward
Photograph, colour print of “Farm Life”: C Hall
A Creative Photograph using Photoshop or similar: J Worley
A Piece of Artwork on Paper, any medium: P Gent
FARM PRODUCE
12 Ears Barley: A Warriner
12 Ears Wheat: J Welburn
12 Ears Oats: C Mudd
Heaviest Root, any variety: F & J Douglas
A bale or truss of this seasons Hay: J Welburn
Best Sample of Malting Barley: J Welburn
WOODWORKING
A turned Bowl: K Gardham
An item of spindle work: K Gardham
Any item in wood: K Gardham
SCARECROW
Open Class - any subject: M Smith
FLEECES
Fine Fleece: M Peirson
Medium Fleece: M Peirson
Cross and Lustre Fleece: Sir Tatton Sykes
Hill or Mountain Fleece: L Clifford
Naturally Coloured Fleece: J Preston
FRUIT LIQUEUR
1 Bottle of Sloe Gin: C Foxton
1 Bottle any other fruit liqueur: J Worley
SPECIAL CLASSES - WOMEN’S INSTITUTE
A homemade greeting card (no kits): S Pitt
A knitted or crocheted baby hat: S Shuttleworth
A Jar of Chutney (any variety and any size jar): S Shuttleworth
One item made from another: B Blythe
3 Slices of Drizzle Cake, any variety: S Shuttleworth
THORNTON LE DALE SHOW
HOMEMADE SAUSAGES
Pork Sausage: F Husband
Pork Sausage (Flavoured): F Husband
Any Other Variety Sausage: F Husband
HOMEMADE PORK PIE
Pork Pie (1 lb weight approx) Tin baked: A Hirst
Pork Pie (1 lb weight approx) Hand Raised: A Hirst
SHEPHERDS CROOKS & WALKING STICKS
Plain Horn Crook, Neck or Leg: S Bell
Plain Wood Crook, Neck or Leg - one or two pieces: A Warwick
Plain Walking Stick, Horn: S Bell
Plain Walking Stick, Wood - one or two pieces: A Warwick
Fancy Walking Stick, Horn - Coloured or Natural: I Blinkworth
Fancy Walking Stick, Wood - Coloured or Natural: A Warwick
Plain Thumb Stick, Horn: E Brooks
Plain Thumb Stick, Wood: W Gent
Any type of stick, Deer Antler: D Gent
Any type of stick, Buffalo Horn: A Warwick
Ladies Walking Stick, Horn: I Blinkworth
Half Head or Sportsman Stick, Coloured or Natural: A Warwick
Novice Class, Any type Stick, wood: L Harrison
Novice Class, Any type Stick, Horn including Antler and Buffalo: J Howe
SPECIAL CENTENARY SHOW CLASSES
1 lb of white flour made into a loaf of bread, handmade (class from 1924): M Brough
Heaviest Egg either white or brown (Class from 1924): A Dowson
Yorkshire Curd Cheesecake – Recipe supplied (Class from 1968): P Staniforth
A model created from a Washing Up bottle (Class from 1989): G Stoddart
Best ironed shirt, folded: G Douglas
Handwriting – 3 North Riding sayings: Children under 11 years of age: E Shields; 11 to 16 years of age: C Curtis; 16 years of age and over: R Maw
Bunting: E Maw
VINTAGE TRACTORS
Pre 1960 - Original Condition: A Yeomans
Pre 1960 - Restored Condition: Mr Shaw
Post 1960 - Original Condition: Mr Robinson
Post 1960 - Restored Condition: R Clough
OPEN CHILDREN’S CLASSES
Under 11
A sample of handwriting (Max A4): E Shields
A Collage Picture using dried Pasta, seeds and pulses: H Brown
A handprint or finger painting: O Clifford
A mask based on a paper plate: L Guy
A decorated wooden spoon: J Van Lopik
A painted stone: F Maw
A model made from scrap/recycled materials: I Brown
A homemade dressed Peg Doll: A Wray
Miniature garden in a seed tray: L Laitfalken
4 Krispie Cakes: F Lunn
An edible necklace: J Van Lopik
2 Decorated Digestive Biscuits: J Lindley
11 to 16 years
A homemade decorated gift box: E Van Lopik
4 Coconut Haystacks: E Scott
A illustration of a Children’s TV Show: M Thompson
An item of Craftwork, no larger than 12 inches overall: A Sandiford
Four Rock Buns: R Lunn
A Flower Arrangement in an egg box: A Curtis
10 to 18 years
A photograph – “My Pet and I” (Selfie taken by exhibitor): H Boyes
THORNTON DALE C OF E PRIMARY SCHOOL
ART – THEN AND NOW
Hillary - (Year 5/ 6): Leo Foster
Peake - (Year 4/5): John Atkinson
Meadows - (Year 2/3): Florence Douglas
Attenborough - (Year 1/2): Emma Peckitt
Earhart - (Reception/Y1): India Shanks
Donaldson – (Nursery): Harley Paine
POETRY – THEN AND NOW
Hillary - (Year 5/6): Lucy Gwilliam
Peake - (Year 4/5): Lacey Shakerley
Meadows - (Year 2/3): Harris Little
Attenborough - (Year 1/2): Ted Robinson
Earhart - (Reception/Y1): Freya Cousins
HORSE SECTION
Working Ponies and Ridden Hunters
Pony, not exceeding 15 hh, rider to be 16 years or under. This is a local class to be ridden by children who live within a five mile radius of Thornton Le Dale Show Ground: M Vance
Working Pony, not exceeding 13.2 hh, rider to be 14 years or under: A Green
Working Pony, exceeding 13.2 hh, and not exceeding 15 hh, rider to be 16 years or under: M Vance
Hunter, under 16 hh, to be ridden in the ring: J Croft
Coloured Horse or Pony to be ridden in the ring: J Croft
RoR Thoroughbred Show Horse, to be ridden in the ring. Horses must be 4 years old and over, have raced and be registered at Weatherbys. Riders to be 16 years old and over: S Staveley
Hunter and Pony Breeding
Hunter Yearling: M Siennicki
2 or 3 Year Old Hunter: P Dodsworth
Coloured Horse, to be shown in hand: H Warrington
Brood Mare, 14.2 hh, or under with Foal at Foot: J Smith
Foal, Produce of mare 14.2 hh or under: J Smith
Pony Yearling, produce of a mare, 14.2 hh or under: V Anderson
2 or 3 Year Old Pony, produce of a mare, 14.2hh or under: P Harrison
Mountain and Moorland
Shetland Pony,(Standard), to be shown in hand: Barugh Family
Shetland Pony, (Miniature), to be shown in hand: C Thomson
Dartmoor and Exmoor ponies, any age, to be shown in hand: A Ridout
Welsh A Pony, to be shown in hand: S Potter
Welsh B Pony, to be shown in hand: G Miller
Welsh C & D Ponies, to be shown in hand: P & A Gospel
Large breeds, (Connemara, Highland, Fell, New Forest, Dales),to be shown in hand: J Smith
Mountain and Moorland Pony, any age, to be ridden on a lead rein by a child 9 years or under: A Potter
Mountain and Moorland first ridden pony, to be ridden by a child under 12 years of age: W Osborne
Ridden Mountain and Moorland, 4 years old and over (small Breeds) (Dartmoor, Exmoor, Welsh A & B and Shetland): A Potter
Heavy Horses
Brood Mare with Foal at Foot: F W Richardson
Foal: F W Richardson
Yearling: W Bedford
Mare, not having foal this year or Gelding, 3 years old and upwards: F Richardson
Pair of Heavy Horses: B Lowrienock
Ridden Ponies
Pony not exceeding 12.0 hh, to be shown on lead rein. Ridden by a child 8 years or under. Pony to be shown fully plaited: P Beeforth
Pony, exceeding 12.2 hh, and not exceeding 13.2 hh, rider to be 14 years old or under: B Thompson
Pony, exceeding 13.2 hh, not exceeding 14.2 hh, rider to be 16 years old or under: J Beckett
Veteran Pony not exceeding 15 hh., to be ridden in the ring: S Staveley
Tack and Turnout, Rider to be 16 years and under, lead rein permitted: J Harber
Tack and Turnout, Rider to be 17 years and over: J Smith
Decorated Horses and Driving Classes
Decorated Heavy Horse in Harness: P & M Pennock
Private Horse-Drawn Turnout: Mr & Mrs R Mills
Tradesman’s Horse-Drawn Turnout: P Liddle
Fancy Dress On Horseback
Fancy Dress on Horseback: O Kitson & E Osborne
Non-affiliated Horse and Pony Leaping
55cm: A Maughan
65cm: M Welford
75cm: M Welford/M Vance
85cm: M Welford
COMPANION DOG SHOW
Novice Obedience: Gill with Morgan
Intermediate Obedience: Judy with Upton
Advanced Obedience: Kathy with Tilly
Novelty Classes
Prettiest Bitch: Niamh with Leia
Handsomest Dog: Adam with Max
Cutest Puppy, 4 - 12 months old: Connie with Pippa
Dog most like it’s owner: Vicky with Alfie
Rescue Dog: Clare with Jess
Veteran Dog (over 6 years): Lexi with Oddy
Dog also entered in Obedience Class today: Annabelle with Sam
SPECIAL CLASSES
Labrador: Emma with Gunner
PEDIGREE CLASSES
A.V. Puppy, 6 -12 months old: Shaw with Fern
A.V. Sporting, ( Hounds, Gundogs, Terriers, Spaniels): Mark with Eric
A.V. Non-Sporting (Working, Utility, Toys): Jill with Morgan
Best in Show: Shaw with Fern
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here