HERE'S the winners from yesterday's Ryedale Show.
TROPHY WINNERS
DAIRY
The George Russell Cup for the Supreme Champion Dairy Animal: P Crosby
The Lund Court Challenge Cup for the Best Pedigree Friesian Cow or Heifer exhibited in a pedigree class, donated by the Late Col. and Hon. Mrs F R P Barker: Topstone Holsteins
The Kirkwood Cup presented by Thimbleby & Shorland, Reading for the Best Ayrshire female bred by an exhibitor: Scaling Family
B.O.C.M. Trophy for the Champion Calf: Scaling Family
Farmway Trophy for the Champion Handler: Scaling Family
The Syd Teasdale Memorial Trophy for the Champion in the Jersey section presented by the wife and family of the Late Syd Teasdale: P Crosby
The Chip Stonehouse Cup awarded for the best Pedigree Dairy Shorthorn: S Stonehouse
BEEF
The Col D R Tetley Perpetual Challenge Cup given for the Best Beef Animal for breeding purposes: Morgan & Johnson
The Sidney Fairburn Perpetual Challenge Trophy for the Best Beef Bull in the Pedigree Section: B Hutchinson
The Reagarth Farm Admin Services Trophy for the Junior Champion (beast born on or after January 1 2019 in the Pedigree Section: Morgan & Johnson
The Upsall Trophy presented by Hon. G Turton, Upsall Castle for the Champion Beef Shorthorn: R & S Johnson
The Kirbymisperton Cup given by the Late Alderman Twentyman and the Late T.V.S. Twentyman for the Champion Beef Shorthorn bred by an exhibitor: R & S Johnson
The Quaker Cup for the Best Beef Shorthorn Cow: R & S Johnson
Wells Cundall Trophy for the best Registered Limousin: Morgan & Johnson
The Tom Bell Memorial Trophy presented by his family for the best registered Limousin Bull: Morgan & Johnson
The Brookfield Perpetual Challenge Cup presented by Stephen Potter for the Supreme Champion British Blue: N Leighton
The Adamsall Trophy awarded for the best Aberdeen Angus bred in Yorkshire & Humberside by an exhibitor presented by Mr G N Thomas: Turnbull Family
Perpetual Salver for the Best Highland kindly donated by Mr & Mrs T H Scaling:
The Hallmark Trophy presented by the late Mr A Hall for the Champion British Blonde: N & J Barrett
The Hereford Shield for the Champion Hereford: B Hutchinson
Harrison Hire & Sales Perpetual Trophy presented for the Champion Longhorn:J Croft
The Albert Metcalfe Cup for the Champion in the Any Other Beef Breed classes: A & K Gowthorpe
The John Cunnington Perpetual Memorial Trophy for Rare Breed Cattle: H Hunter
The Cattle Interbreed Pairs Cup in Memory of Peter Boocock: Turnbull Family
The Pauls Perpetual Challenge Cup presented by Pauls Agriculture Ltd. for the Best Beef Animal: N Leighton
Cundalls Cup for the Best Opposite Sex to the Champion Beast: A Scarborough
D Waind Memorial Trophy for the Best Beef Heifer to 450kg (Class No 62): J Waind
The Yorkshire Building Society Rose Bowl for the Best Pair of Beef Animals:C & A Sutcliffe
The G Otterburn Memorial Trophy for the Best Beef Animal shown by an Exhibitor in the Show area: J & R Waind
The Perpetual Challenge Cup presented by the Scottish & Northern Charolais Breeders Association Ltd for the Best Charolais Cross beast: J & R Waind
The John Cussons Memorial Trophy for the Best Beef type calf bred by an exhibitor in the Show area: J Barker
SHEEP
Harper Cup for the Best Suffolk Sheep: M Bulmer
Mrs V Kendrew Cup for the best MV Accredited Texel: A & J Chapman
Perpetual Challenge Trophy for the best British Charollais: Marwood
The Minexcel Nutrition Trophy for the Champion Beltex: N & J Noble
The Greenwell Trophy donated by Bethany Philips for the Champion Hampshire Down: The Pink Family
The Francis J Harrison Memorial Trophy to be presented for the best Pedigree Leicester Sheep: Aconley & Shipley
The Barnard Trophy for the Champion Any Other Native Breed: A Pennell
The Jack & Jessie Watkinson Memorial Trophy for the Champion Wensleydale: Elliot
The Nellie Roberts Memorial Trophy kindly presented by Mrs S. Davison for the Champion Ryeland: The Pink Family
The Hardgate Trophy for the winner of the Ryeland Group Class: The Pink Family
The Coloured Ryeland Trophy for the Champion Coloured Ryeland:P & M Welford
The Freda & Dave Cockerill Trophy for the Champion Non-MV Acc Texel: A Stone
The Thomas H. & J. Harrison Weighell Memorial Trophy for the best Scotch sheep:P Turnbull
The H.P. Boocock Cup for the Best Scotch Sheep of opposite Sex to Champion: P Turnbull
The D J Hanson Trophy for the Champion Swaledale exhibited by a Member of E District of the Swaledale Society: Breckhouse
The Reg Sunley Trophy for the Champion Masham: M & I Croft
The George Pearson Cup for the Champion Mule: Breckhouse
Freda Stenton Perpetual Trophy for the Champion Blue Faced Leicester:Breckhouse
The Amory Trophy for the Best Jacob Sheep: J & W Atkinson
The Edwin Wood Memorial Trophy for the best Cross Bred sheep: N Tattersall
The Fred Turner Memorial Trophy for the best Butchers Lambs:N Tattersall
Champion Pet Lamb Perpetual Cup kindly donated in memory of the Late Mrs Adrienne Greaves: R Jewitt
The Ryedale Show Trophy for the Champion Young Sheep Handler: T Robinson
W.H. Dunn Cup for the best Fleece in the Show: D Burney
OPEN PRODUCE
Ryedale show cup: E Brooks
Betty Fairburn perpetual trophy: C Milledge
A C Jefferson trophy: A Crofts-Smith
Alice Cussons memorial trophy: S Davison
Kirkbymoorside Allotment cup: E Potter
Mr and Mrs Jeminson trophy: E Potter
Eve and Kit Heslelton rose bowl: J Sawdon
Irene Embleton trophy: D Pearson
Curtis Trophy: K Dale
Pauline Milledge trophy: M Farey
F E Wrightson & Associates trophy: M Farey
Sydney Waind trophy: S Blacklock
MAIN RESULTS
Cattle
REGISTERED HEREFORD
Maiden Heifer born in 2017: B Hutchinson
Heifer born on of after January 1 2018: B Hutchinson
REGISTERED BEEF SHORTHORN
Cow: C Ward
Maiden Heifer born in 2017: C Ward
Heifer born on of after January 1 2018: R & G Johnson
Bull: J Warren
ANY OTHER CONTINENTAL BEEF BREED
Cow: A & K Gowthorpe
Maiden Heifer born in 2017: A & K Gowthorpe
Heifer born on of after January 1 2018: A & K Gowthorpe
COMMERCIAL BEEF CATTLE
Limousin X Bullock: Mudd & Bentley
British Blue X Bullock: A Scarborough
Continental X Bullock other than Limousin & British Blue: Mudd & Bentley
British Blue Heifer: Mudd & Bentley
Best Beef Heifer, over 450kg: G & J Sedgewick
Best Baby Beef calf: M & I Bentley
Pair of matching pair: C & A Sutcliffe
ABERDEEN ANGUS
Maiden Heifer born in 2017: Turnbull family
Heifer born on of after January 1 2018: T & P Johnson
Bull: Turnbull family
REGISTERED LIMOUSIN
Maiden Heifer born in 2017: Makin & Fenwick
Heifer born on of after January 1 2018: Morgan & Johnson
Bull: Morgan & Johnson
ANY OTHER NATIVE BREED
Cow: J Harrison
Maiden Heifer born in 2017: C & M Page
Heifer born on of after January 1 2018: C & M Page
Bull: J Harrison
REGISTERED BRITISH BLUE CATTLE
Cow: N Leighton
Heifer under 31 months of age on day of Show: N Leighton
Bull (any age): C & C Beal
REGISTERED BRITISH BLONDE
Cow: N & J Barrett
Heifer under 19 months old on day of Show: L Corner
Heifer between 19 months old and 31months old on day of Show: N & J Barrett
Bull (any age): N & J Barrett
INTER-BREED GROUP
Group Class for 3 animals, the property of one exhibitor from Classes 29-57: Turnbull family
RARE BREEDS & MINORITY BREEDS
For any cattle qualifying as a “Rare Breed”. Should there be sufficient entries and interest the class
will be divided into suitable classes: D & A Ingleson
CALF CLASSES
Dairy Heifer Calf under 7 months, led by child under 15 years old: Ravenfield Jerseys
Class 69 Beef Calf under 150kg led by a child under 12 years old: J Barker
TEXEL SHEEP
Aged Ram: S Kirby
Shearling Ram: S Kirby
Ram Lamb: S Kirby
Gimmer Lamb: A Stones
Gimmer Shearling: A Stones
Ewe lamb: A Stones
Group class for 2 females from different classes and 1 male: S Kirby
BRITISH CHAROLLAIS SHEEP
Shearling or Aged Ram: T & J Hunter
Ram Lamb: T & J Hunter
Gimmer Lamb: C W Marwood
Gimmer Shearling: C W Marwood
Ewe lamb: C W Marwood
Group class for 2 females from different classes and 1 male: C W Marwood
BELTEX SHEEP
Shearling or Aged Ram: W Findlay
Ram Lamb: N & J Noble
Ewe lamb: W Findlay
Shearling ewe: B Scott
Group class for 2 females from different classes and 1 male: W Findlay
HAMPSHIRE DOWN SHEEP
Ram Lamb: L Stainthorpe
Shearling Ram: The Pink Family
Ewe Lamb: The Pink Family
Shearling Ewe: The Pink Family
MIXED CLASSES
BUTCHERS LAMBS
Two best butchers lambs up to and including 40.8 kg (90 lbs) average weight: Wytherstone Family
Two best butchers lambs over 40.8 kg (90 lbs) average weight: N Tattersall
Best pair of Butchers Lambs from a Horned Ewe: N Tattersall
WENSLEYDALE SHEEP
Yearling Ewe in full wool: J & A Pennell
Shearling or Aged Ram: J & F Elliott
Ram Lamb: J & A Pennell
Ewe/Shearling: J & F Elliott
Ewe Lamb: J & A Pennell
Group Class for two Females from different classes & 1 male: J & F Elliott
LEICESTER SHEEP
Shearling Ram or Aged Ram: T Sykes
Ram lamb: C Mudd
Ewe lamb: C Mudd
Shearling ewe: Aconley & Shipley
Hogget in wool: Aconley & Shipley
Group Class for 2 females from different classes & 1 male: C Mudd
RYELAND SHEEP
Aged Ram: P & M Welford
Shearling Ram: P Rothwell
Ram lamb: P Gray
Ewe having reared lambs in 2019: S Hipps
Shearling Ewe: The Pink Family
Ewe lamb: The Pink Family
Group of two Females from different classes & 1 male: The Pink Family
ANY OTHER NATIVE BREED
Ram Lamb: S & J Gray
Aged Ram & Shearling: A Pennell
Aged or Shearling Ewe: A Pennell
Ewe Lamb: S & J Gray
Group class: A Pennell
WHITEFACED WOODLAND
Aged or Shearling ram: A Crampton
Ram Lamb: K Lucas
Ewe having reared lambs in 2019: A Crampton
Ewe Lamb: C Kaye
Shearling Ewe: A Crampton
Group of two Females from different classes & 1 male: A Crampton
MANX LOAGHTAN
Aged or Shearling ram: L Arrowsmith
Ram Lamb: R & J Hawkhead
Ram & Shearling or over
Ewe Lamb: L Gidney
Shearling Ewe: R & J Hawkhead
Ewe having reared lambs in 2019: L Arrowsmtih
Group of two Females from different classes & 1 male: R & J Hawkhead
CHEVIOT SHEEP
Aged or Shearling Ram: A Stones
Ram Lamb: S Dodsworth
Ewe having reared Lambs in 2019:S Dodsworth
Shearling Ewe: C I’Anson
Ewe Lamb:S Dodsworth
Group Class for two Females from different classes & 1 male: S Dodsworth
TEXEL SHEEP
Aged Ram: A & N Bell
Shearling Ram: C & R Ashbridge
Ram Lamb: P Byas
Shearling Ewe: A & J Chapman
Ewe Lamb: M Collins
Ewe having reared Lambs in 2019: R & R Jewitt
Group class for 2 females from different classes and 1 male: M Collins
SWALEDALE SHEEP
Aged Ram:G H Allison
Ram Lamb: Breckhouse Ltd
Shearling Ram: G H Allison
Shearling Ewe: Breckhouse Ltd
Ewe Lamb:Breckhouse Ltd
Ewe having reared Lambs in 2018: Breckhouse Lts
Group class for 2 females from different classes & 1 male: Breckhouse Ltd
MASHAM SHEEP
Shearling Ewe: M & B Allen
Gimmer Lamb for breeding purposes first cross from a Moor Ewe: M & L Croft
Pair of Gimmer Lambs: M & L Crof
Ewe having reared Lambs in 2019: M & B Allen
TEESWATER SHEEP
Aged Ram: Dr & Mrs G Horner
Ram Lamb: Dr & Mrs G Horner
Ewe having reared Lambs in 2019:Dr & Mrs G Horner
Shearling Ram: Dr & Mrs G Horner
Shearling Ewe: Dr & Mrs G Horner
Ewe: Dr & Mrs G Horner
Group class for 2 females from different classes & 1 male: Dr & Mrs G Horner
MULE SHEEP
Shearling Ewe:M & B Allen
Gimmer Lamb for breeding purposes first cross from a Moor Ewe: Breckhouse Ltd
Pair of Gimmer Lambs: Breckhouse Ltd
Pen of Ewe Lambs: Breckhouse Ltd
Ewe having reared lambs in 2019: M & B Allen
Mule Gimmers bred by same tup: Breckhouse Ltd
BLUE FACED LEICESTER SHEEP
Ram any age: J Turnbull
Shearling Ram: Breckhouse Ltd
Ram Lamb: R & J Myers
Ewe having reared Lambs in 2019: Breckhouse Ltd
Shearling Ewe: M & S Sayer
Ewe Lamb: R & J Myers
Group class for 2 females from different classes & 1 male: Breckhouse Ltd
JACOB SHEEP
Aged Ram: S Moore
Ram Lamb: J & K Metcalfe
Ewe lamb: J & P Black
Shearling Ram: S Dodsworth
Shearling Ewe: J & W Atkinson
Ewe having reared Lambs in 2019: S Dodsworth
Group class for 2 females from different classes & 1 male: J & W Atkinson
CROSS BRED SHEEP
Ewe having reared Lambs in 2019: N Tattersall
Shearling Ewe: H & R Wass
Ewe Lamb: H & R Wass
Best Pen of 3 Store Lambs (Ram Breeders excluded): N Tattersall
ANY OTHER CONTINENTAL
Aged Ram: M Clough
Ram Lamb: I & J Teasdale
Ewe having reared Lambs in 2019: M Stephenson
Shearling Ewe: M Stephenson
Ewe Lamb: M Clough
Group class for 2 females from different classes & 1 male: M Stephenson
SUFFOLK
Aged Ram: P Wilkinson
Ram Lamb: J Wilkinson
Ram Lamb untrimmed:L Peel
Ewe having reared Lambs in 2019: M Bulmer
Shearling Ewe: M Bulmer
Ewe Lamb: A Tooze
Ewe Lamb untrimmed: L Peel
Group class for 2 females from different classes & 1 male: M Bulmer
BRITISH CHAROLLAIS
Aged Ram: T & J Hunter
Ram Lamb: T & J Hunter
Ewe having reared Lambs in 2019: C W Marwood
Shearling Ewe: C W Marwood
Ewe Lamb: C W Marwood
Group class for 2 females from different classes & 1 male:C W Marwood
COMMERCIAL RAMS
Aged Ram: Sir T Sykes
Shearling Ram: R Bailey
COLOURED RYELAND
Aged Ram: W& H Holloway
Shearling Ram: P & M Welford
Ram Lamb: T & G Glover
Ewe having reared Lambs in 2019: T & G Glover
Shearling Ewe: E Healey
Ewe Lamb: T & G Glover
PET LAMB CLASSES
Pet Lamb led by a child over 6- 7: R Jewitt
Pet Lamb led by a child 5 yrs or under: W Ashbridge
Young Handler aged 8-11 years: J Stevenson
Young Handler aged 12-16 years: T Robinson
HANDICRAFTS
SHEPHERDS CROOKS
Crook (Horn Handle – fancy): E Brooks
Shepherds Crook (Horn Handle): E Brooks
Shepherds Crook (Wood Handle): J Elston
Thumb Stick (wood as grown): E Brooks
Any other Thumb Stick: E Brooks
Walking Stick (Horn Handle – fancy): E Brooks
Walking Stick (Wood Handle – fancy): E Brooks
Stick (Horn Handle): E Brooks
Stick (Wood Handle): J Elston
A plain Horn Handle stick: J Elston
Half Head Sportsman’s Stick: E Brooks
Novice Section Any Plain Stick: C Sewell
PRODUCE
Bantam Eggs: M Hill
Hen Eggs (White): E Stonehouse
Hen Eggs (Brown): P Cussons
Hen Eggs (Blue and Green): M Stonehouse
Lemon Curd: S Stockdale
Raspberry Jam: C Bell
Strawberry Jam: T Carr
Jam AOV: S Fairweather
Blackcurrant Jam: J Staples
Apricot Jam: J Cockerill
Marmalade: Y Bird
Jelly: J Staples
Chutney: C Milledge
Relish: C Milledge
Pickled Beetroot: Y Bird
Fruit Cordial/Squash: J Cockerill
Elderflower Cordial: L Clifford
Sloe Gin: J Cockerill
Fruit Liqueur: F Hodges
COOKING
Brown Loaf: C Milledge
White Loaf: C Milledge
Banana Loaf: J Evison
A half pound Dundee Cake:
Spiced Loaf: F Husband
A fatless Sponge Cake: K Ashlee
A Victoria Sandwich: C Milledge
Iced Cupcakes Themed: R Smith
Rice Loaf: E Durham
A Date and Walnut loaf: J Cockerill
A plain Chocolate Cake: C Foxton
Lemon Drizzle Cake: E Asquith
Six Rum Truffles: S Simpson
A Bakewell Tart: SSimpson
Six assorted Shortcrust Tarts:
Shortbread: B Watson
Six Shrewsbury biscuits: M Eden
Six Crunchy biscuits: J Cockerill
Six Ginger Biscuits: M Hill
Traybake: J Raffa
Chocolate Brownies: SSimpson
Flapjack: SSimpson
Cherry Loaf: J Sawdon
A Ginger Loaf: B Watson
A Carrot Cake (un- iced): J Cockerill
Fruit Honey Cake: A Crooks- Smith
A Fruit Pie: E Durham
Sausage Roll: E Durham
Cheese & Onion Flan: S Simpson
Egg & Bacon Pie: N Castle
Four Mince Pies: I Fairman
Savoury Pastry: J Wendall
Men Only Jam Tarts: C Sewell
Men Only Fruit Scones: J Brookefield
Men Only Cake: N Durham
BEE KEEPER’S SECTION
Honey light: S Fairweather
Honey Medium/dark: S Lachlean
HORTICULTURE
Peas: BStockdale
Broad Beans: B Stockdale
White Potatoes: B Stockdale
Part Coloured Potatoes: B Stockdale
All Coloured Potatoes: M Harrison
Three Potatoes 1 White, 1 Part Coloured, 1 All Coloured: B Stockdale
Straw Shallots: R Potter
Red Shallots: S Blacklock
Onions: R Smith
Salad Onions: F Husband
Radishes: S Blacklock
Garlic: J Brookefield
Chilli Peppers: A Larder
Sweet Peppers: KCoulman
Carrots: K Coulman
Courgettes: S Blacklock
Beetroot: A Larder
Cabbage: R Smith
Red Cabbage: K Coulman
Cauliflower: R Potter
Lettuce: A Larder
Marrow: K Coulman
French Beans: K Coulman
AOV Vegetable: B Stockdale
Vegetable and Bloom: R Potter
Herbs: B Stockdale
Tray of Three Vegetables: R Potter
Raspberries: B Stockdale
AOV soft fruit: J Brookefield
Blackcurrants: J Brookefield
Redcurrants : J Staples
Cucumber: A Larder
Four Red Tomatoes: K Coulman
Tomatoes Not Red: C Larder
Six Cherry Tomatoes: J Humble
Longest Stick of Rhubarb: K Coulman
Three Sticks of Rhubarb: L Overton
One Fruit and One Bloom: B Teasdale
FLOWER AND PLANTS
French Marigolds: S Blacklock
African Marigolds: S Blacklock
Dahlias Cactusno: J Humble
Dahlias Pompom: J Humble
Dahlias Decorative or Ball: B Teasdle
Rose HT: C Clissons
Three Roses HT: C Clissons
Sweet Peas: D Smith
Herbaceous flowers: D Smith
Pansies: S Blacklock
Single Pansy: D Shepherd
Miniature Flower Arrangement: E Brookes
Any Stem Flower: D Smith
Lady’s spray: S Blacklock
Gent’s buttonhole: D Shepherd
A basket of Roses: C Cussons
Orchid: I Fairman
Pot plant flowering 6” maximum pot: R Parker
Pot plant flowering over 6” pot: R Parker
Pot plant foliage 6” maximum pot: R Potter
Pot plant foliage over 6” pot: R Potter
Bonsai Tree no entries
Cactus plant or succulent 6” maximum pot: R Parker
Cactus plant or succulent over 6” pot: R Parker
Fuchsia, single or semi-double 6” maximum pot: R Potter
Fuchsia, single or semi-double over 6” pot: S Blacklock
Fuchsia, double 6” maximum pot: R Potter
Largest Sunflower Head: DShepherd
HANDICRAFTS
A hand knitted garment - article to fit a child age range 2 to 12 years: L Walters
Arran: M Eden
Plywool: M Leckenby
Cotton top (sleeveless): M Leckenby
Double knit: M Leckenby
Quick knit – chunky: J Evison
Knitted Mittens: C Bell
A knitted hat: J Evison
Knitted Poppy: J Evison
Crochet Work: D Pearon
A piece of needlework of exhibitor’s own design: D Pearson
A celebration gift card: R Staples
Soft Toy – knitted or crochet: M Swannick
Soft Toy – suitable for a baby: J Kent
Patchwork/Quilting: D Pearson
Feltwork: C Watkinson
Woodwork: J Staples
Tea Cosy: M Swannick
A piece of hand made Jewellery: S Featherstone
A Christmas tree decoration: F Mackirdy
A dressed doll: C Milledge
A pin cushion: M Potter
A cushion: J Evison
A Bag: D Pearson
Draught Excluder: J Evison
Something New From Something Old: M Leckenby
Embroidery Mounted or Framed: J
Sawdon
An article in any medium not already mentioned: K Dale
ART & CRAFTWORK
Watercolour painting: E Kendall
Oil Painting: K Dale
Pen and Ink, Line and Wash, etc: K Dale
Pencil: K Dale
Pastel: K Dale
Book Mark: I Fairman
Collage: E Brookes
Bunting: J Evison
Novelty Teapot: M Leckenby
Favourite Tea Towel: C Watkinson
PHOTOGRAPHY
Monochrome print Portrait: M Farey
Monochrome print General subject: C Watkinson
Winter Subject over 7” x 5: S Hill
Spring Subject 7” x 5” or under: M Farey
Spring Subject over 7” x 5”: E Brookes
Bridges and Rivers 7” x 5” or under: M Farey
Bridges and Rivers over 7” x 5”: A Trousdale
Trains, Boats and Planes 7” x 5” or under: C Hill
Trains, Boats and Planes over 7” x 5”: M Farey
Animals or Birds 7” x 5” or under: J Henderson
Animals or Birds over 7” x 5”: M Farey
Historic Buildings 7” x 5” or under: D Ward
Historic Buildings over 7” x 5”: J Henderson
Insects 7” x 5” or under: C Hill
Insects 7” x 5” or over: S Fairweather
Colour print Sport over 7” x 5”:
Autumn subject 7” x 5” or under: J Branson
Autumn subject over 7” x 5”: M Farey
Sunrise or Sunset 7” x 5” or under: J Bullock
Sunrise or Sunset 7” x 5” or over: J Henderson
Anything Red 7” x 5” or under: J Bullock
Anything Red 7” x 5” or over: M Farey
Farming 7” x 5” or under: D Ward
Farming 7” x 5” or over: D Ward
A humorous photograph with a caption: D Ward
Last year’s Ryedale Show: D Ward
WI WINNERS
Mint Jelly: G Humphreys
Rhubarb chutney: A Chappell
Marmalade: E Treasure
Toffee: B Forman
Parkin: A Chappell
Flavoured gin: M Smith
Handicraft item: S Pitt
Flowers: J Wilford
Friendship Bouquet: D Howard
Buttonhole: P Robson
Arrangement (in a watering can): J Wilkinson
Portrait (photography): P Ward
Item made from another: C Smith
Baby hat (knit or crochet): G Humphreys
Table runner: A Armstrong
Hot water bottle cover: L Rowley
Greeting card: A Anderson
“A sense of place” (any medium): C Wilson
Poem (“Beginnings”): C Smith
4x bread rolls: R Lomas
4x slices tea loaf: S Harlow
4x brownie sqaures: P Robson
1x savoury pastry: V Stevenson
Individual winner: P Robson
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here