Bedale

Candidate Party Votes
John Keith Weighell - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1204
Ian Watkins Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 466
Graham Cullen Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 437
Pam King Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 172

Boroughbridge

Candidate Party Votes
Robert Windass - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1220
Paul Stephen Hudson Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 759
Peter Phillips Liberal 337
Alec Hendry Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 242

Catterick Bridge

Candidate Party Votes
Carl Anthony Les - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 797
Jim Fryer Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 478
Jill McMullon Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 279
Leslie Rowe Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 77
Anne Evelyn Mannix Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 69

Central Richmondshire

Candidate Party Votes
Helen Mary Grant - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 548
Stephanie Laura Todd Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 423
Bill Glover Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 337
Eric Walter Beechey Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 79

Easingwood

Candidate Party Votes
Peter George Sowray - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1327
Kathleen Mary Mullen Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 538

Great Ayton

Candidate Party Votes
Heather Moorhouse - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1059
Stuart Lightwing Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 538
Paul Geoffrey Spellman Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 274
Richard Thomas Short Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 165

Hovingham and Sheriff Hutton

Candidate Party Votes
Clare Launa Wood - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1772
Sam Prest Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 353
Beckett Abigail Calenthe Stockell Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 237

Kirkbymoorside

Candidate Party Votes
Angus Alexander Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 472
Val Arnold - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1250
Judy Dixon Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 267
Nelly Trevelyan Liberal 270

Malton

Candidate Party Votes
Lindsay Burr - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 855
Jason Fitzgerald-Smith Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 685
Toby Horton Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 397
Tim Prest Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 235

Masham and Fountains

Candidate Party Votes
Margaret Edna Atkinson - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1232
Hugh Cecil Hamilton Whiteside Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 498
Matthew Forth Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 206
Angela June Hosie Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 193

Middle Dales

Candidate Party Votes
Roger Harrison-Topham - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 794
Matthew William Wilkes Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 444
Kev Taylor Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 343
Philip Michael Knowles Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 167
John William Blevins Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 146
Julie Martin Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 84

North Hambleton

Candidate Party Votes
Tim Swales - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1257
Harry Burton Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 402
Mike Newton Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 286

Northallerton

Candidate Party Votes
Tony Hall - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 825
Claire Louise Palmer Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 489
Gerry Ramsden Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 259

Norton

Candidate Party Votes
Elizabeth Shields - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 564
Stephen Shaw Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 501
Peter Walker Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 344
Emma Lund Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 343
Karl Reveley Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 187

Pickering

Candidate Party Votes
Alan Avery Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 223
John Clark - Winner Liberal 1028
Linda Cowling Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 978
John Stott Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 236

Richmond

Candidate Party Votes
Stuart Parsons - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 1250
Jake Grose Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 592
Martin Braddon Vallance Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 316
Alan Richardson Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 127

Richmondshire North

Candidate Party Votes
Michael Joseph Heseltine - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 951
Jane Elizabeth Parlour Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 606
Tony Flinn Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 432
Jane Elizabeth Richardson Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 138
Dave Dalton Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 83

Ripon North

Candidate Party Votes
Bernard Arthur Bateman - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 658
Sid Hawke Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 540
Stephen Robert Swindells Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 529
Vivienne Graham Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 224

Ripon South

Candidate Party Votes
Peter Horton - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 599
Stuart Andrew Martin Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 532
Jeremy Maxwell Banyard Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 412
Christine Elsie Brackley Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 108
John Stockdale Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 78

Romanby and Broomfield

Candidate Party Votes
David Blades - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1155
Joseph Samuel Warfield Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 530
Ann Hutchings Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 441

Sowerby

Candidate Party Votes
Bob Baker - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1031
Kate Fox Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 406
Steve Hunter Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 307

Stillington

Candidate Party Votes
Caroline Patmore - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1331
Jonathan Alastair Tulloch Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 347
Ewen William Sommerville Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 311

Stokesley

Candidate Party Votes
Bryn Griffiths - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 832
Stephen Philip Dickins Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 757
David Norman Troughton Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 427
Eileen Driver Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 421

Swale

Candidate Party Votes
Arthur William Barker - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1260
Jacqueline Brakenberry Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 501
Lenny Cornwall Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 259

Thirsk

Candidate Party Votes
Gareth Wedgwood Dadd - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1673
Jude Thurlow Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 319

Thornton-le-Dale And The Wolds

Candidate Party Votes
Janet Sanderson - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 1341
Susan Harris Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour 386
Marian Hodgson Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 266

Upper Dales

Candidate Party Votes
John Blackie - Winner Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Independent 1710
Robin Scott Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Conservative 333
Colin Anderson Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 99
Robbie Kelly Gazette & Herald: ElectionsModule Party Logo Green Party 70

click2find


About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree